خانه / متفرقه / ۱۲ نکته و ابزار کاربردی برای مقابله نظرهای اسپم در وردپرس

۱۲ نکته و ابزار کاربردی برای مقابله نظرهای اسپم در وردپرس

آیا شما تعداد زیادی از نظرات اسپم در وبلاگ وردپرس خود دریافت می کنید؟ شما در این موضوع تنها نیستید. خوشبختانه در طی سال ها ما راه های متعددی را برای مقابله با نظرات اسپم در وردپرس یافته ایم. در این مقاله ما بعضی از نکته های با ارزش و پلاگین های وردپرس که می توانید از آن برای مقابله با این اسپم ها در وردپرس استفاده کنید را معرفی می کنیم.

 • فعال کردن پلاگین Akismet

پلاگین Akismet یکی از با ارزش ترین پلاگین های وردپرس است. شما نیازی به دانلود آن ندارید چرا که به صورت پیش فرض در نصب های وردپرس وجود دارد. ولی شما نیاز دارید تا آن را فعال کنید و یک کلید API بگیرید. بدون این شما هیچ گونه شانسی در برابر اسپم ها ندارید. این پلاگین عملکرد خوبی در برابر نظرات اسپم دارد. البته گاهی اوقات نظرات خوب به عنوان اسپم در نظر گرفته می شوند ولی شما می توانید آن ها را دوباره بازیابی کنید.

 • لینک های نظر Nofollow

گاهی اوقات وبلاگ نویس های تازه کار پلاگین هایی را نصب می کنند تا nofollow هایی که برای لینک های قسمت نظرات هستند را از بین ببرند. آن ها فکر می کنند با این کار می توانند مخاطبان را به نظر دادن بیشتر تشویق کنند. این موضوع باعث تعداد زیادی از نظرات اسپم می شود. حتی نظرات غیر اسپم نیز اغلب توسط کاربران غیر علاقمند ثبت می شوند. به خاطر داشته باشید موضوع سر کیفیت است و نه کمیت. این همیشه ایده بدی بوده است تا به وسیله پلاگین ها تعداد نظرات را بالا ببریم. اگر شما از این نوع پلاگین ها استفاده نمی کنید بسیار عالی است و به مرحله بعد بروید.

 • کاهش نظرات اسپم به وسیله کوکی ها

برای استفاده از این روش شما باید پلاگین Cookies for Comments را نصب و فعال کنید. بیشتر بات های اسپم دارای اسکریپت های خودکار هستند و برای این که سایت های بیشتری را در زمان کمتری اسپم کنند هیچ گونه عکس و یا المان های تصویری را دانلود نمی کنند. این پلاگین به مخاطبان هر جا که می خواهند به یک صفحه نظر دسترسی داشته باشند یک المان تصویری و یا فایل عکس ارسال می کنند. اگر یک مرورگر و کاربر به صورت خودکار این فایل ها را دانلود کند، پلاگین یک کوکی برای شناسایی آن ها به عنوان یک کاربر معتبر درست می کند.

 • مسدود کردن بات های نظرات اسپم به وسیله Honeypot

فناوری Honeypot یک روش موثر برای فریب دادن بات های اسپم و شناسایی آن هاست. اولین کاری که باید بکنید نصب و فعال کردن پلاگین WP Spam Fighter است. بعد از فعال سازی به صفحه Settings » WP Spam Fighter بروید و نوع محافظت honeypot را انتخاب کنید. این کار یک فرم مخفی در قسمت نظرات سایت شما ایجاد می کند که تنها برای بات ها قابل مشاهده است. این اسپم ها معمولا طوری برنامه ریزی شده اند که تمام بخش های یک فرم را پر کنند.

 • اضافه کردن تاییدیه Captcha

با استفاده از WP-reCAPTCHA شما می توانید سیستم recaptcha را در فرم های نظرات خود فعال کنید. Recaptcha یک عکس حاوی یک سری از کاراکتر ها را نشان می دهد که مخاطب باید آن ها را تایپ کند تا ثابت کند یک انسان است و نه یک بات. اگر چه این روش برای مسدود کردن بات های اسپم مناسب است اما نمی تواند از اسپم هایی که توسط خود افراد گذاشته می شود جلوگیری کند. مشکل دیگر این روش نیز این است که باعث می شود نظر گذاشتن در سایت شما کمی مشکل شود.

 • از بین بردن بخش URL وب سایت در فرم نظر

بخش URL در فرم های نظرات تنها اسپم نویس ها را جذب نمی کند (هم بات ها و هم انسان ها) بلکه تمام کسانی که حتی علاقه ای به بحث نیز ندارند را جذب خود می کند. این نظرات معمولا از یکی دو خط نظر غیر مرتبط با موضوع تشکیل شده اند که با اسامی غیر واقعی در سایت شما گذاشته می شوند. حذف کردن بخش URL از فرم نظرات این نوع از نظرات را از پست های سایت های شما حذف می کند.

 • غیر فعال کردن نظرات بر ضمیمه های رسانه ای

وردپرس به صورت خودکار صفحات عکس های ضمیمه می سازد که کاربران می توانند در آن جا عکس را ببینید و حتی برای آن نظر بگذارند. اگر شما عکس های خود را به صفحه ضمیمه لینک می کنید، بعد از مدتی شما صفحات متعددی از ضمیمه ها دارید که نظرات برای همه آن ها فعال هستند. اگر عکس ها قسمت مرکزی مطالب شما هستند این موضوع مشکلی ندارد، اما اگر شما نخواهید تا مخاطبانتان بر روی عکس ها نظر بگذارید و به جای آن بر روی پست ها نظر بگذارید، شما باید این نظرات بر روی ضمیمه های رسانه ای را غیر فعال کنید.

 • غیر فعال کردن HTML در نظرات

یک نکته کاربردی دیگر برای از بین بردن لینک ها در قسمت نظرات غیر فعال کردن HTML در آن جا است. آسانترین راه برای انجام این کار استفاده از پلاگین Peter’s Literal Comments است. بعد از نصب و فعال کردن این پلاگین هر نظری که در وب سایت شما ثبت شود یک کد HTML دارد که از فیلترهای وردپرس عبور می کند. این کار باعث می شود که گیومه ها، علائم بزرگتر و کوچکتر به المان های HTML تبدیل شود.

 • استفاده از Captcha کمتر آزار دهنده

همانطور که پیش تر خاطر نشان کردیم بسیاری از کاربران Captcha را آزار دهنده و مشکل می دانند. یک گزینه کمتر آزار دهنده نسبت به Captcha استفاده از پلاگین Math Quiz است که از مخاطبان می خواهد که یک مسئله ساده ریاضی حل کنند و ثابت کنند که یک انسان هستند و نه یک بات. این پلاگین را نصب و فعال کنید و به صفحه Settings » Math Quiz بروید تا تنظیمات آن را انجام دهید. این پلاگین به شما اجازه می دهد تا نظرات را از طریق CSS ویرایش کنید که البته در بیشتر موارد احتیاجی به این کار نیست. این پلاگین همچنین به شما اجازه می دهد تا انتخاب کنید در کجا می خواهید یک عکس بر اساس یک سوال ساده ریاضی یا سوال متنی ساده قرار دهید. سوال های متنی ساده برای خواندن آسان تر هستند اما به راحتی بات های اسپم می توانند آن ها را حل کنند. عکس بر اساس سوال ریاضی مانند سوال متنی قابل خواندن نیست ولی برای بات های اسپم سخت تر هستند.

 • غیر فعال کردن بازگشتی ها

میزان زیادی از نظرات اسپم لینک های بازگشتی است. برای بعضی از وبلاگ ها اصلا لازم نیست که این لینک های بازگشتی را داشته باشند. شما می توانید این لینک های بازگشتی را برای تمام وبلاگ خود غیر فعال کنید و یا به صورت جدا جدا برای بعضی از پست ها این کار را انجام دهید. شما می توانید از این نظرات اسپم جلوگیری کنید و این کار بسیار ساده است.

شما می توانید این کار را با رفتن به Settings » Discussion انجام دهید. این کار لینک های بازگشتی را برای تمام سایت شما غیر فعال می کند، اما اگر شما بخواهید این کار را بر پست های مشخصی انجام دهید شما باید آن را در قسمت ویرایش پست هنگام نوشتن آن و یا ویرایش آن انجام دهید.

 • غیر فعال کردن نظر دهی بر روی پست های قدیمی

وردپرس به شما اجازه می دهد تا بازه زمانی برای پذیرش نظرات برای هر پست قرار دهید. به Settings » Discussion بروید و در زیر قسمت Other Comment Settings شما گزینه Automatically close comments on articles older than را می بینید. این گزینه را تیک بزنید و تعداد روزهایی که می خواهید نظر گذاشتن برای یک پست آزاد باشد را مشخص کنید.

وردپرس حالا به صورت خودکار نظر دهی را برای تمام پست هایی که قدیمی تر از زمانی هستند که شما مشخص کرده اید، غیر فعال می کند. اگر نیاز داشته باشید شما می توانید این بازه زمانی را برای بعضی از پست ها تغییر دهید.

 • غیر فعال کردن نظرات

در موردی که شما احساس می کنید که نیازی به نظرات بر روی سایت وردپرس خود ندارید یا کنترل نظرات از دست شما خارج شده است،همیشه به یاد داشته باشید که شما می توانید از امکان نظر دهی را در وردپرس به طور کامل قطع و غیر فعال کنید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که به صفحه Settings » Discussion بروید و تیک گزینه کنار Allow people to post comments on new articles را بردارید.

شما همچنین می توانید می توانید امکان نظر دهی را فقط برای کاربران ثبت نام کرده فعال کنید که باید دوباره به همان صفحه Settings » Discussion بروید.

سوال های بیشتر پرسیده شده توسط کاربران

چرا آن ها من را اسپم می کنند؟

آن ها می خواهند تا رتبه سایت خود را بهبود ببخشند و یا بازدیدکنندگان را به سایت خود و یا سایت های مخرب بکشانند. آن ها فکر می کنند که با استفاده از اسپم کردن می توانند لینک های بیشتری بگیرند و به طور مثبتی بر روی رتبه سایت خود تاثیر بگذارند. به طور شخصی آن ها کاری علیه شخص شما انجام نمی دهند و بسیاری از وبلاگ ها دچار این مسئله هستند و شما تنها نیستید.

چه اتفاقی برای نظراتی که آن ها را اسپم اعلام می کنیم می افتد؟

نظراتی را که به عنوان اسپم مشخص می کنید دیگر به نمایش گذاشته نمی شوند و در یک صفحه جداگانه هنگامی که Akismet نصب شده باشد فهرست می شوند. شما می توانید نظرات اسپم اعلام شده را پاک کنید و یا اگر نظری به اشتباه اسپم اعلام شده آن را بازیابی کنید و به صفحه نظرات باز گردانید.

چرا هر نظر به اتاق کنترل نظرات می رود؟

به صفحه Settings » Discussion بروید و مطمئن شوید که گزینه An administrator must approve the comment انتخاب نشده باشد. با انتخاب این گزینه تمام نظرات به اتاق کنترل نظرات می رود تا به انتظار تایید آن توسط نویسنده بلاگ باشد. البته اطمینان پیدا کنید اگر نظری بیش از یک مقدار مشخص لینک داشت حتما در بخش کنترل نظرات باقی بماند.

 

منبع

مطلب پیشنهادی

۷ روش برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز۱۰

۷ روش برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز۱۰ از همه و یا قسمتی از صفحه، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *