خانه / اخبار آی تی / گوگل قصد دارد میلیون‌ها اپلیکیشن را از پلی استور حذف کند

گوگل قصد دارد میلیون‌ها اپلیکیشن را از پلی استور حذف کند

اگر که به قفسه های رنگارنگ فروشگاه برنامه های اندرویدی گوگل یا همان گوگل پلی استور نگاه کنید خواهید دید که برنامه هایی که با عنوان برنامه های زامبی شناخته می شوند، در این فروشگاه اندرویدی به چشم می زنند. افرادی که گوشی‌ های اندرویدی دارند احتمالا با این اپلیکیشن‌ های زامبی آشنا هستند و به خوبی می‌دانند پلی استور پر از اپلیکیشن‌ هایی می‌ باشد که یا بسیار بد و یا بسیار بی‌ فایده می باشند.

کمپانی گوگل در ایمیلی به تمامی توسعه دهندگان این گونه برنامه ها عنوان کرده است که در صورت عدم رعایت قوانین مربوط به حفظ حریم خصوصی کاربران، اپلیکیشن های آن‌ها به طور کامل از فروشگاه اپلیکیشن این شرکت حذف خواهند شد.

اما دلیل دریافت چنین پیام هشداری از طرف شرکت گوگل به سوی این توسعه دهندگان چیست؟ به نظر می رسد که بسیاری از این افراد و برنامه هایشان مشکل یکسان و متداولی داشته باشند : عدم وجود سیاست های مربوط به حفظ حریم خصوصی در اپلیکیشن ساخته شده توسط این افراد. بر اساس سیاست حفظ حریم خصوصی کاربر در گوگل، توسعه دهندگان ملزم به ارائه سیاست های حفظ حریم خصوصی کاربران می باشند و این موضوع برای اپلیکیشن هایی که با اطلاعات حساس و حیاتی کاربر سر و کار دارند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. این دسته از توسعه دهندگان هم اکنون باید سیاست حفظ حریم خصوصی اپلیکیشن خود را برای فهرست بندی گوگل پلی استور و نیز خود اپلیکیشن ارسال کنند. لازم به ذکر است که حفظ امنیت و حریم خصوصی در دنیای دیجیتال اهمیت بسیار زیادی داشته و کمپانی گوگل همواره در تلاش برای ارتقای امنیت محصولات و سرویس های خود بوده است. و با این حرکت گوگل نشان می دهد که از این به بعد حتی به طور سختگیرانه تری نسبت به این موضوع واکنش نشان خواهد داد.

در ایمیلی که گوگل به این توسعه دهندگان فرستاده است چنین آمده است که : “فروشگاه گوگل پلی از توسعه دهندگان می‌خواهد زمانی که اپلیکیشن، درخواست اطلاعات حساسی از کابر و دستگاه می‌کند، سیاست‌ های حریم کاربری معتبری فراهم کنند. اپلیکیشن شما دسترسی های حساسی از کاربر (مثل دوربین، میکروفون، حساب‌ های کاربری، مخاطبین و شماره تماس‌ ها) یا اطلاعات کاربر را می‌ خواهد؛ ولی اینها سیاست حریم خصوصی کاربران را نقض می‌ کنند و معتبر نمی باشند.”

با اجرای این برنامه توسط شرکت گوگل، احتمال می رود که میلیون ها اپلیکیشن از این فروشگاه پاک خواهد شد. این کار باعث مفیدتر و امن‌ تر شدن این فروشگاه می‌شود. این نوع اپلیکیشن‌ ها یعنی اپلیکیشن های زامبی سالها وجود داشته‌ اند. ولی اصلا آپدیت نشده‌ اند و یا بسیاری از نسخه‌ های جدید آنها بی فایده بوده است. علاوه بر این، شلوغی گوگل پلی، پیدا کردن برنامه‌ ها و بازی‌ های مورد نظر را هم سخت‌ تر کرده است. علاوه بر اینکه این اپلیکیشن‌ ها حذف می‌شوند، از آنجایی که بسیاری از توسعه دهندگان سیاست‌ های حریم کاربری را به اپلیکیشن خود اختصاص نمی‌ دهند، آنها هم از این فروشگاه حذف خواهند شد.

توسعه دهندگان تا ۱۵ ماه مارس (۲۵ اسفند) فرصت دارند تا اپلیکیشن های خود را مطابق با آن چه که گوگل در ایمیل خود به آن ها اشاره کرده است، بروزرسانی کنند در غیر این صورت اپلیکیشن آن ها از پلی استور حذف خواهد شد. البته گوگل، راه جایگزینی را نیز برای آن دسته از توسعه دهندگانی که تمایلی به ایجاد چنین تغییراتی ندارند، ارائه کرده است. بدین صورت که می بایست درخواست دسترسی به برخی بخش ها و محتواهای موجود در دستگاه های هوشمند کاربران را حذف کنند.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *