خانه / بازاریابی اینترنتی / سئو / چگونه یک صفحه وردپرس را از گوگل پنهان کنیم؟

چگونه یک صفحه وردپرس را از گوگل پنهان کنیم؟

اخیرا یکی از خوانندگان ما پرسیده است که آیا امکان پنهان کردن یک صفحه وردپرس از گوگل هست؟ گاهی اوقات شما ممکن است نیاز داشته باشید تا یک صفحه را از گوگل پنهان کنید تا حریم شخصیتان حفظ شود یا از دسترس افراد ناخواسته دور بماند. در این مقاله ما به شما نشان می دهیم تا چگونه یک صفحه را از گوگل پنهان کنید بدون اینکه بر SEO کلی سایت شما تاثیری بگذارد.

پنهان کردن یک پست یا صفحه در وردپرس از گوگل

موتورهای جستجو نظیر گوگل به صاحبان وبسایت اجازه می هند تا بعضی از محتوا را از نتایج جستجو مستثنی کنند. شم می توانید این کار را با استفاده از فایل robots.txt سایتتان یا استفاده از هشتگهای متا HTML انجام دهید.

ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه این دو روش را در وردپرس انجام دهید. شما می توانید آن که برای شما بهتر است را انتخاب کنید.

ما همچنین به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید پست ها و صفحاتتان را با استفاده از رمز عبور محافظت کنید. اگر شما نمی خواهید از دو روش اول استفاده کنید، این روش به شما اجازه می دهد تا بازدید صفحات و پست هایتان را برای تمام کاربران کنترل کنید.

روش اول: پنهان کردن یک صفحه وردپرس از موتورهای جستجو با استفاده از Yoast SEO

این روش آسانتر است و برای افراد مبتدی توصیه می شود.

اولین چیزی که نیاز است انجام دهید این است که پلاگین (Yoast SEO) را نصب و فعال کنید.

سپس باید پست یا صفحه ای که می خواهید پنهان کنید را ویرایش کنید. مانند تصویر زیر در متا باکس Yoast SEO که زیر ویرایشگر پست است بروید و بر روی دکمه تنظیمات پیشرفته (advanced settings) کلیک کنید.

در این قسمت، شما می توانید روبات های متا هشتگ را به پست یا صفحه خود اضافه کنید. با استفاده از این روبات های متا هشتگ، شما می توانید به موتورهای جستجو بگویید تا یک صفحه را دنبال نکند یا نشان ندهد.

ابتدا گزینه “noindex” را از منو Meta robots index انتخاب کنید. بعد از آن بر روی گزینه “nofollow” در قسمت Meta robots follow کلیک کنید.

اکنون شما می توانید پست یا صفحه خود را ذخیره یا منتشر کنید.

Yoast SEO این خط از کد را به پست یا صفحه شما اضافه خواهد کرد.

۱ <meta name=”robots” content=”noindex,nofollow”/>

 

 

این خط به سادگی به موتورهای جستجو می گوید تا دیگر این صفحه را دنبال نکنند یا نشان ندهند.

روش دوم: پنهان کردن یک صفحه وردپرس از موتورهای جستجو با استفاده از فایل robots.txt

این روش نیاز دارد تا شما فایل robots.txt ویرایش کنید. اضافه کردن دستورالعمل ناصحیح در این فایل می تواند موجب تاثیر معکوس بر SEO سایت شما شود، در نتیجه برای افراد مبتدی توصیه نمی شود.

فایل robots.txt یک فایل پیکربندی است که شما می توانید به دایرکتوری اصلی سایت وردپرس خود بیافزایید. این فایل به سایت اجازه می دهد تا دستورالعمل هایی را برای روبات های موتورهای جستجو فراهم کند.

شما می توانید فایل robots.txt را با متصل کردن وبسایتتان با استفاده از یک FTP client یا “مدیریت فایل” به پانل کنترل وردپرس، ویرایش کنید.

شما باید این خط ها را به فایل robots.txt اضافه کنید.

User-agent: *
Disallow: /your-page/

خط user-agent به شما اجازه می دهد تا بات های مشخصی را هدف بگیرید. ما از ستاره استفاده کرده ایم تا تمام موتورهای جستجو را شامل شود.

خط بعدی قسمتی از URL را که بعد از نام دامین می آید را مشخص می کند.

حالا فرض کنید می خواهیم یک پست را با URL شبیه این پنهان کنیم:

http://example.com/2016/12/my-blog-post/

 حالا در زیر شما چگونگی تغییرات فایل robots.txt را می بینید.

User-agent: *
Disallow: /2016/12/my-blog-post/

فراموش نکنید که تغییرات را ذخیره کنید و فایل را دوباره بر روی سرور آپلود کنید.

معایب استفاده از robots.txt برای پنهان کردن مطالب

ابتدا شما باید در نظر داشته باشید که فایل robots.txt به صورت عمومی در دسترس است. هر کسی می تواند به آن مستقیما دسترسی داشته باشد تا ببیند آیا صفحه ای وجود دارد که شما می خواهید آن را پنهان کنید یا نه.

اگر بیشتر موتورهای جستجو دستورالعمل فایل robots.txt را دنبال می کنند، بسیاری از سایر بات ها و بات های خزنده به سادگی آن را در نظر نمی گیرند. این ها بات های خزنده در وبی هستند که malware منتشر می کنند، وب سایت ها را هدف قرار می دهند یا اطلاعاتی مانند حساب های ایمیل، شماره تلفن و غیره را جمع آوری می کنند.

روش سوم: محافظت با رمز عبور از یک پست یا صفحه در وردپرس

این روش از یک متد دیگر استفاده می کند. به جای درخواست از موتورهای جستجو برای نشان ندادن یک صفحه، شما می توانید آن را با یک رمز عبور محافظت کنید، در نتیجه فقط برای کاربرانی قابل مشاهده است که رمز عبور را دارند.

وردپرس یک ابزار داخلی برای محافظت از پست ها و صفحه ها دارد. به سادگی می توانید پست یا صفحه ای که می خواهید محافظت کنید را ویرایش کنید.

در زیر جعبه meta box، بر روی لینک Edit کنار گزینه Visibility کلیک کنید.


در این لینک شما گزینه های موجود در وردپرس را مشاهده می کنید. شما می توانید یک پست یا صفحه را عمومی نگه دارید، خصوصی کنید یا یک رمز عبور بر روی آن بگذارید.

پست های خصوصی تنها برای کاربرانی که به سیستم ورود کرده اند و حداقل نقش ویرایشگر را در وب سایت شما دارا می باشند، قابل مشاهده است.

پست های دارای رمز عبور فقط برای کاربرانی که این رمز عبور را دارند قابل مشاهده است. بر روی گزینه password protected کلیک کنید و یک رمز عبور مناسب وارد کنید.

اکنون شما می توانید پست خود را ذخیره یا منتشر کنید.

بازدیدکنندگان پست یا صفحه وب سایت شما برای دیدن مطالب باید رمز عبور را وارد کنند.

امیدواریم که این مقاله به شما در پنهان کردن صفحه وردپرس از گوگل کمک کرده باشد.

 

منبع

مطلب پیشنهادی

چگونه مهلت نظر دادن در وردپرس را برای بعضی پست ها تغییر دهیم

یکی از راه حل هایی که اغلب اوقات برای کاهش میزان نظرات اسپم پیشنهاد می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *