خانه / میزبانی وب / عمومی و پایه / چگونه عکس های قدیمی چاپ شده را اسکن و در آرشیو بگذاریم

چگونه عکس های قدیمی چاپ شده را اسکن و در آرشیو بگذاریم

چگونه عکس های قدیمی چاپ شده را اسکن و در آرشیو بگذاریم

اگر می خواید بی نظمی را کم کنید یا خاطراتتان را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید، در اینجا ۴ روش برای دیجیتالی کردن عکس های چاپ، آمده است.

 

احتمالا شما هم آلبوم عکس خاک گرفته ای در کمد یا هرجایی از خانه؛ دارید. این آلبوم ها برای وقتی که دور هم نشسته اید و قهوه می نوشید مناسب است، اما شاید شما بخواهید خاطرات خود را با دوستان و خانواده، به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید، یا از عکس های خود backup بگیرید، از مجا باید شروع کنید؟

راه های زیادی برای دیجیتالی کردن عکس های چاپ شده وجود دارد. با توجه به این که چه تعداد عکس دارید و یا چقدر مشتاق هستید، انتخاب های شما متفاوت خواهد بود.

برای داشتن کیفیت بالا، از یک اسکنر استفاده کنید

در محیطی بدون گرد و خاک، اسکنر خود را فعال کنید. اول، هر گونه گرد و خاک یا کثیفی را از عکس های چاپ شده  را به وسیله پارچه میکروفایبر یا تمیز کننده های با پایه الکل، پاک کنید. سپس شیشه اسکنر را با همین وسایل ساده، تمیز کنید.

این که اسکنر و عکس ها را به صورت کامل تمیز کرده باشید، بسیار مهم است، اگر اسکنر سنسورهای حساسی داشته باشد، هر گونه کثیفی و گرد و خاک را که بر روی عکس یا شیشه باشد، می گیرد.

قبل از آنکه عکس ها را اسکن کنید، تصمیم بگیرید که عکس ها را بر چه اساس مرتب می کنید. بر اساس تاریخ؟ رویدادها؟ فایل چه اسمی داشته باشند؟ گزینه ها بی نهایت هستند، اما هیچ فرقی نمی کند که چه روشی را انتخاب کرده اید، یک سیستم قبل از اسکن کردن انتخاب کنید، . سپس عکس های چاپ شده را بر همان اساس مرتب کنید.

وقتی همه این کارها را کردید، می توانید اسکن کردن عکس ها را شروع کنید. چون نرم افزار اسکن هر دستگاهی متفاوت می باشد، نمی توانم مراحل را یکی یکی توضیح دهم، اما در اینجا برخی نکات را آورده ام:

  • چند عکس را با هم اسکن بگیرید. بر روی اسکنرهای با سایز استاندارد، می توانید ۴ عکس ۴*۶-اینچ را در یک مرتبه اسکن کنید، و بعدا آنها را ببرید. برخی اسکنرها، نرم افزاری دارند که این کار را خودکار انجام می دهند. با استفاده از این روش زمان اسکن کردن کاهش می یابد.
  • حداقل رزولوشن ۳۰۰ نقطه در هر اینچ و حداکثر ۶۰۰ نقطه در هر اینچ را انتخاب کنید.
  • از مزیت های ویرایش عکس استفاده کنید. اکثر نرم افزارهای اسکن به شما اجازه برش، تنظیم رنگ، تنظیم نور و حذف قرمزی چشم را می دهند.

از گوشی خود برای اسکن عکس ها استفاده کنید

اخیرا گوگل برنامه PhotoScan را برای دستگاه های های اندروید و iOS، مختص این کار ساخته است. طبیعتا برای آنکه عکس با کیفیت تری داشته باشید باید از  Pixel، Galaxy7 یا آیفون ۷ استفاده کنید.

برنامه PhotoScan چیزی بیشتر از فقط یک تصویر از عکس فیزیکی می باشد، مانند اینکه می توانید از تکنیک هایی برای حذف تابش نور از بالای سر استفاده کنید.

گزینه دیگر برای استفاده از گوشی، دانلود برنامه Shoebox از سایت Ancestry.com است، برنامه ای رایگان برای دستگاه های اندروید و iOS. یکبار که وارد برنامه شوبد، می توانید شروع به اسکن کنید. قبل از انجام این کار، نکات آمده در اینجا را ملاحظه کنید:

  • گرد و خاک روی عکس ها را با دستمال میکروفایبر یا تمیز کننده های پایه الکل تمیز کنید.
  • جای پر نوری را پیدا کنید که نورهای طبیعی زیادی داشته باشد و سایه کمتری.
  • لنز دوربین گوشی خود را با پارچه میکرو فایبر یا پنبه و یک قطره الکل تمیز کنید.

اکنون برای اسکن کردن عکس های خود آماده هستید. وارد برنامه Shoebox شوید و دکمه سبز رنگ دوربین شوید. سپس، عکس را روی سطحی قرار دهید، گوشی را موازی با عکس قرار دهید. در نهایت، روی صفحه بزنید تا فوکوس انجام شود و روی دکمه شاتر بزنید.

در اینجا، عکس را به وسیله تکان دادن خطوط برش، برش دهید. سپس اطلاعات بیشتری را اضافه کنید، مانند اینکه این عکس کجا گرفته شده است، چه کسی آن را گرفته، و توضیحات مختصر دیگر. در آخر، عکس را می توانید در حساب خودتان آپلود کنید.

این روند را برای دیگر عکس ها نیز تکرار کنید. تمامی عکس های اسکن شده در قسمت Camera roll ذخیره می شوند و به صورت آنلاین نیز در گالری سایت Ancestry.com دردسترس می باشند.

اکنون می توانید عکس های خودتان را در فیسبوک به اشتراک بگذارید، یا آنها را در سایت های ذخیره عکس مانند Flickr و Dropbox، ذخیره کنید.

این روش کیفیت روش اول را ندارد، اما برای آنکه با گوشی عکس ها را اسکن کنید و اسکنر نداشته باشید، خوب است.

استفاده از یک لنز ماکرو برای دوربین

شما می توانید این کار را با دوربینی که یک لنز ماکرو بر روی آن قرار داده شده است، در خانه انجام دهید. این جریان نیاز دارد که شما سری از عکس های فیلم را بگیرید، بر روی قسمت های مختلف فیلم در هر شاتی فوکوس کنید. بعد از آنکه تعداد مناسبی از شات ها را گرفتید، از نرم افزاری برای ترکیب عکس ها استفاده می کنید، و نسخه دیجیتالی از فیلم را می سازید.

در حال حاضر ما متوجه هستیم که افرادی که این مطلب را می خوانند دسترسی به دستگاه های پایین تری دارند، اما همچنان اشاره به این روش، ارزش خود را دارد.

به کس دیگری اجازه دهید که عکس های شما را اسکن کند

اگر همه ی این روش ها دردسر بزرگی برای شماست، عکس های خود را به کس دیگری بسپارید که به صورت حرفه ای آنها را اسکن کند و فقط هزینه آن را بپردازید.

منبع

مطلب پیشنهادی

۵ گوشی برتر با صفحه کلید کورتی (QWERTY)

۵ گوشی برتر با صفحه کلید کورتی (QWERTY) صفحات لمسی بسیار خوب هستند، اما اگر …

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: مزرعه سرسبز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *