خانه / امنیت / چگونه بفهمید حساب یاهو شما هک شده است(و بعد از آن چه کنید)

چگونه بفهمید حساب یاهو شما هک شده است(و بعد از آن چه کنید)

چگونه بفهمید حساب یاهو شما هک شده است(و بعد از آن چه کنید)

اگر بعد از شنیدن درمورد نقص بزرگ داده ها، نگران از این هستید که چه کنید، مراحل امده در این مطلب را دنبال کنید تا مطمئن شوید، در امان هستید.

 

در ماه سپتامبر، یاهو هکی را که شامل ۵۰۰میلیون حساب کاربری شده بود را اعلام کرد. چهارشنبه، شرکت یاهو هک دیگری را اعلام کرد، این دفعه بر روی ۱بیلیون حساب دست برده شده بود.

و ممکن است حساب شما نیز جزئی از آنها باشد.

این هک اسامی، آدرس ایمیل ها، شماره تلفن ها، تاریخ های تولد، پسوردهای کد گذاری شده و سوال های امنیتی غیرکدگذاری را فاش کردند. در اینجا آمده است که آیا هکرها اطلاعات حساب شما را دزدیده اند یا نه.

وارد حساب کاربری یاهو خود شوید

این یک امر واضح است که شما هم مانند بیشتر افراد ایمیل یاهو خود را به عنوان ایمیل اصلی خود استفاده نمی کنید. با توجه به نمودارهایی که شرکت یاهو در ماه ژوئن برای Cnet فرستاده است، یاهو یک بیلیون کاربر فعال ماهیانه برای همه خدمات مربوط به خود و تنها ۲۲۵ میلیون کاربر فعال ماهیانه برای خدمات ایمیل یاهو دارد.

پس ایمیلی که مرتبط با حساب یاهو شما است را چک کنید. یاهو شروع به ارسال  اطلاعیه هایی برای کاربران کرده است، و شما باید یکی از آنها در حساب خود دریافت کرده باشید اگر مورد حمله هکرها شده باشید.

پسورد خود را عوض کنید

اگر پسورد خود را برای چندین سال است که عوض نکرده اید، حتما همین حالا آن را تغییر دهید. شرکت یاهو اظهار کرده است پسوردهایی که هکرها آنها را دزدیده اند توسط ابزاری به نام bcrypt کدگذاری و به سرقت رفته اند. این نوع از کدگذاری به طور بالقوه ای می تواند با پافشاری بسیار شکسته شده باشد، Brett McDowell می گوید، مدیر اجرایی FIDO Alliance،که  گروهی بدون منفعت می باشد.

این درست است که ” حمله کننده ها می توانند حدس های نسبتا درستی از پسوردها بزنند” McDowell می گوید. “کاربران یاهو با پسوردهای نسبتا ضعیف یا مشخص، باید احتیاط لازمه را انجتم دهند.”

از خودتان بپبرسید، “آیا از این پسوورد در جای دیگری نیز استفاده کرده ام؟”

این عادت رایجی است.استفاده از پسوورد یکسان برای تعداد بسیار زیادی از حساب های کاربری. اگر این سرقت به شما چیزی یاد داده باشد، این است که این ایده بسیار بد است.

اگر پسورد یاهو خود را در حساب دیگر بازیابی کردید، پسورد خود را در آن حساب نیز تغییر دهید. هکرهایی که پسورد شما را دارند به آسانی می توانند آنها را برای تمامی سایت های دیگر نیز امتحان کنند -فکر کنید وبسایت های بانکی یا وبسایت های بیمه سلامت- تا به اطلاعات شما خارج از حساب یاهو دست پیدا کنند.

به آنها چنین اجازه ای ندهید.

سوال های امنیتی و پاسخ های آنها را در همه جا تغییر دهید

چون هک سوالات امنیتی را که کدگذاری نشده اند را فاش می کند، پس آنها را تغییر دهید. اگر از سوالات امنیتی مشابهی برای دیگر سایت ها و سرویس ها استفاده کرده اید، آنها را نیز تغییر دهید. و اگر مطمئن نیستید، به هر حال آنها را تغییر دهید.

این دردسر است اما انجام این کار شما را از دردسری بزرگ در آینده نجات می دهد. سوالات امنیتی معمولا برای تائید شناسایی و دسترسی دوباره به حساب  بدون کمک از بازبینی (verification) ایمیل، استفاده می شوند.

برخی متخصصان امنیتی توصیه می کنند که جواب های تصادفی و خاصی را برای سوالات امنیتی در نظر بگیرید، مانند “مادر شما کجا به دنیا آمده است؟”، این اطلاعات را می توان به راحتی بدست آورد. این انتظار زیادی از بیشتر افراد عادی است، پس به جای آن…

بازبینی (verification) دو مرحله ای را فعال کنید

اگر شما قصد نگه داشتن حساب یاهو را دارید، بازبینی (verification) دو مرحله ای را فعال کنید. این یکی از بهترین اشکال امنیتی حساب است که به طور گسترده در سایت هایی مانند یاهو قابل دسترس می باشد. دو مرحله ای به معنای این است که وقتی به طور معمول با پسورد خودتان وارد حساب شدید، یاهو کد امنیتی را برای شما می فرستد، که باید آن را در مرحله بعد وارد کنید.

در این روش، تنها کسی که دسترسی به گوشی شما را دارد(خود شما) می تواند به حساب شما دسترسی پیدا کند، حتی اگر پسورد به درستی وارد شده باشد.

به خاطر آنکه شما تمامی سوالات امنیتی را در تمامی سرویس ها تغییر داده اید، فعال سازی بازبینی (verification) دو مرحله ای در دیگر سایت ها، مانند فیسبوک، گوگل، توئیتر و غیره، زمان می برد.

حساب قدیمی که استفاده نمی کنید را حذف کنید

وقتی در مورد تمامی حساب هایی که دارید، فکر می کنید، از خودتان بپرسید چرا همه آنها را دارید. آیا هنوز از آن وبسایت برنامه ریزی برای مراسم عروسی وقتی ۵ سال از ازدواج شما گذشته است، استفاده می کنید؟ نه، فکر نمی کنم. این حساب را حذف کنید! آیا هنوز هم عادت پست کردن مطلبی در وبسایت طرفداران هری پاتر را دارید، وقتی ۱۰ سال پیش شما عاشق آن بودید؟ آن حساب را هم حذف کنید!

به این وسیله، وقتی به طور تصادفی وبسایت ها مورد سرقت قرار می گیرند، نیازی نیست که از خودتان بپرسید آیا در معرض خطر قرار گرفته اید یا نه.

اگر حساب یاهو شما هک شده و از آن هیچ وقت استفاده نمی کنید، آن را حذف کنید.

منبع

 

مطلب پیشنهادی

۷هدف مربوط به تکنولوژی، در سال جدید

۷هدف مربوط به تکنولوژی، در سال جدید     اهداف سال جدید معمولا کار های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *