خانه / سیستمهای مدیریت محتوا / وردپرس / نقشه سایت XML چیست؟ چگونه می توان یک نقشه سایت در وردپرس ساخت؟

نقشه سایت XML چیست؟ چگونه می توان یک نقشه سایت در وردپرس ساخت؟

در ابتدای سال های ۲۰۰۰ میلادی، وب سایت های دولتی از یک لینک در صفحه اصلیشان به نام نقشه سایت استفاده می کردند. این صفحه عموما حاوی فهرستی از صفحات موجود در وب سایت بودند. حتی امروزه نیز بعضی از وب سایت ها چنین نقشه های سایت HTML را دارند. اما نقشه های سایت بسیار نسبت به فهرست های ساده HTML که به صورت دستی ساخته می شدند، پیشرفت کرده اند. امروزه نقشه های سایت به صورت XML به جای HTML منتشر می شوند و مخاطب اصلی آنها موتور های جستجو و نه مردم هستند. بعضی افراد ممکن است از خود بپرسند که این نقشه سایت چیست و آیا به آن برای وب سایت خود نیاز دارند یا خیر و چگونه می توانند آن را در وردپرس بسازند. اگر شما تازه به وردپرس آمده اید و این سوالات را در ذهن دارید سراغ خوب جایی آمده اید. در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد که نقشه سایت چیست و چرا شما به آن نیاز دارید و نشان خواهیم داد که چگونه می توان یک نقشه سایت در وردپرس ساخت و این که چگونه نقشه سایت را برای موتورهای جستجو تعریف کنیم.

نقشه سایت XML وردپرس چیست؟

نقشه سایت یک فهرست از صفحات یک وب سایت است که برای تمام مخاطبان در سترس است. یک نقشه سایت XML یک راه برای صاحبان وب سایت است که به موتورهای جستجو درباره صفحاتی که در وب سایت آنها وجود دارد اطلاعاتی بدهند. نقشه سایت XML وردگرس همچنین به موتورهای جستجو می گویند که کدام لینک ا در وب سایت شما از بقیه مهم تر هستند و شما به چه صورت زمانی سایت خود را به روز رسانی می کنید. نقشه های سایت رتبه بندی جستجوی شما را بالاتر نمی برند اما به موتورهای جستجو اجازه می دهند تا بهتر وب سایت شما را کند و کاو کنند.

چرا شما به یک نقشه سایت XML نیاز دارید؟

از دید بهبودسازی شرایط سایت در موتور جستجو (سئو) نقشه های سایت بسیار مهم هستند. در ابتدا باید بگوییم که اضافه کردن نقشه سایت در رتبه بندی جستجوی وب سایت شما تاثیری ندارد. اما اگر در سایت شما صفحاتی وجود داشته باشد که برای موتورهای جستجو ناشناخته مانده باشند، نقشه های سایت برای شما راهی را فراهم می کنند تا موتورهای جستجو را از وجود این صفحات آگاه کنید و سایت شما بهتر دیده شود.

نقشه های سایت برای وبلاگ ها و سایت های جدید بسیار مفید هستند. بیشتر وبلاگ های جدید معمولا خیلی کلیک بر روی هر پستشان به صورت جداگانه نمی گیرند و در نتیجه برای موتورهای جستجو سخت است که تمام پست ها و صفحات آن ها را شناسایی کنند. نقشه های سایت به موتورهای جستجو کمک می کنند تا راحت تر سایت ها را کند و کاو کنند.

برای وب سایت های مشهور نقشه سایت کمک می کند تا وب سایت شما بهتر با موتورهای جستجو تعامل کند. موتور های جستجو می توانند حدس بزنند که چه موقع هایی شما سایت را به روز رسانی می کند، چه بخش هایی از سایت شما بیشتر از بقیه به روز رسانی می شوند، میزان بازدید از سایت شما را بفهمند و غیره. این موضوع در مجموع به میزان دیده شدن شما توسط موتورهای جستجو کمک می کند.

 

چگونه در وردپرس نقشه سایت بسازیم؟

راه های متعددی برای ساخت یک نقشه سایت XML در وردپرس وجود دارد. ما پلاگین Yoast WordPress SEO را برای ساخت نقشه سایت پیشنهاد می کنیم. ما از این پلاگین استفاده می کنیم چرا که این پلاگین به ما اجازه می دهد تا پست های وبلاگ خود را با ویژگی هایی مانند نقشه سایت، تعامل اجتماعی و بیشتر بهبود ببخشیم. ما همچنین متوجه شده ایم که این پلاگین از دیگر پلاگین های مرتبط با این کار عملکرد بهتری دارد. در آخر هم باید گفت که این پلاگین نقشه های سایت مختلفی مانند نقشه سایت ویدیویی را ارائه می دهد.

برای اضافه کردن نقشه سایت به سایت وردپرس خود اولین کاری که باید انجام دهید نصب و فعال کردن پلاگین WordPress SEO by Yoast می باشد. به صورت پیش فرض سئو وردپرس نقشه سایت XML را فعال نمی کند، بنابراین شما خودتان باید آن را فعال کنید. برای انجام این کار به صفحه SEO » XML Sitemaps بروید و گزینه check the box to enable XML sitemap functionality را تیک بزنید.

بعد از اینکه نقشه سایت XML را فعال کردید، سئو وردپرس به شما یک سری از گزینه هایی که می توانید برای نقشه های سایت استفاده کنید را نشان می دهد. اگر درباره چگونه استفاده کردن از آن نامطمئن هستید، آن ها را در نظر نگیرید و بر روی Save setting کلیک کنید.

حالا نقشه سایت شما ساخته شده است و به صورت عمومی قابل دسترس است. WordPress SEO یک دکمه نقشه سایت XML (XML Sitemap) نشان می دهد و شما می توانید با کلیک بر روی آن نقشه سایت sitemap_index.xml خود را ببینید.

چگونه موتورهای جستجو را از نقشه های سایت مطلع کنیم؟

موتور های جستجو در یافتن نقشه های سایت بسیار هوشمند هستند. هرگاه که شما مطلب جدیدی را منتظر کنید، یک پیام به گوگل و بینگ (Bing) ارسال می شود تا آن ها را از تغییرات در نقشه سایت شما مطلع سازند. اما ما توصیه می کنیم که نقشه سایت خود را به وسیله ابزار وب مستر گوگل در گوگل ثبت کنید. مزیت این کار این است که گوگل اکنون به شما هر گونه خطا، صفحات فهرست شده و سایر اطلاعات مفید را می دهد که برای شما به عنوان یک مدیر سایت مفید و کاربردی هستند.

به سایت ابزار وب مستر گوگل (Google Webmaster Tools) بروید. اگر تا کنون با حساب گوگل خود در آن وارد نشده اید، از شما درخواست می شود که وارد شوید. بعد از ورود شما به ابزار وب مستر و مدیریت وب می رسید. در آنجا یک دگمه Add a site می بینید، بر روی آن کلیک کنید و URL سایت خود را در آن وارد کنید.

در صفحه بعد از شما درخواست می شود که صاحب سایت بودن خود را برای سایتی که می خواهید اضافه کنید، تایید کنید. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد اما به علت این که شما از پلاگین WordPress SEO استفاده کرده اید، آسانترین روش این است که رچسب متا HTML را کپی کرده و در پلاگین WordPress SEO قرار دهید. برای این کار بر روی Alternate methods کلیک کنید و سپس بر روی HTML Tag کلیک کنید. در اینجا شما یک کد برچسب متا HTML می بینید.

این خط را در یک ویرایشگر متنی مانند Notepad کپی کنید. حال عبارتی را که در داخل کاماهای عبارت content=”” قرار دارد بدون کپی کردن کاماها، کپی کنید. صفحه تاییدیه سایت ابزار وب مستر را باز نگه دارید چرا که بعد از قرار دادت برچسب متا به آن باز می گردیم تا تملک سایت را تایید کنیم. به محیط ادمین وردپرس خود بروید و بر روی تب SEO کلیک کنید. این کلیک شما را به داشبورد پلاگین WordPress SEO می برد و در آن جا شما سربرگ Webmaster Tools را خواهید دید. برچسب متایی که کپی کرده بودید را در کنار  Google Webmaster tools قرار دهید و تنظیمات را ذخیره کنید.

به صفحه ابزار وب مستر گوگل باز گردید و در صفحه تاییدیه بر روی دکمه verify کلیک کنید. شما باید با پیام تبریکی مانند زیر مواجه شوید. بر روی continue کلیک کنید تا داشبورد ابزار وب مستر برای سایت شما باز شود.

“Congratulations you have successfully verified your ownership of www.yoursite.com”

در صفحه بعد شما ستون نقشه سایت را می بینید که هیچ گونه نقشه سایتی در آن وجود ندارد. با کلیک بر روی آن به صفحه نقشه سایت می روید که در آن جا می توانید نقشه های سایت خود را اضافه کنید. بر روی دکمه قرمز که بر روی آن Add/Test Sitemap نوشته شده است کلیک کنید و URL نقشه سایت خود را در آنجا قرار دهید.

پلاگین Yoast WordPress SEO چندین نقشه سایت برای سایت وردپرس شما منتشر می کند. نقشه سایت اصلی sitemap_index.xml است که حاوی لینک سایر نقشه های سایت می باشد. شما می توانید همین نقشه سایت را به تنهایی ثبت کنید یا تمام نقشه های سایت دیگر را به صورت جداگانه ثبت کنید. ما توصیه می کنیم که تنها نقشه سایت اصلی را ثبت کتید و گوگل به صورت خودکار خودش سایر نقشه های سایت را پیدا کرده و در آن ها کند و کاو می کند.

بعد از این که نقشه سایت خود را با موفقیت اضافه کردید، این نقشه به صورت در حال انتظار قرار می گیرد. مدتی برای گوگل طول می کشد تا سایت شما را کند و کاو کند. بعد از مدتی شما قادر خواهید بود که بعضی از آمار های نقشه سایت خود را ببینید. این ابزار به شما تعداد لینک هایی که در نقشه سایت شما وجود دارد نشان می دهد، اینکه چند تا از این لینک ها فهرست شده اند را نشان می دهد و همچنین نسبت عکس ها و صفحه های وب و غیره را نیز نشان می دهد.

به ابزار وب مستر گوگل گاهی سر بزنید حداقل ماهی یک بار این کار را انجام دهید. همین طور که سایت شما بزرگتر و قدیمی تر می شود، شما مشاهده می کنید که اطلاعات مفید تری از وب سایت شما و همچنین چگونه دیده شدن آن توسط موتورهای جستجو به دست می آید. این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید که سایت شما چقدر خوب کار می کند و چه کارهایی می توانید انجام دهید تا عملکرد سایتتان در موتورهای جستجو بهبود یابد.

 

منبع

مطلب پیشنهادی

چگونه مهلت نظر دادن در وردپرس را برای بعضی پست ها تغییر دهیم

یکی از راه حل هایی که اغلب اوقات برای کاهش میزان نظرات اسپم پیشنهاد می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *