خانه / اخبار آی تی / نظر جدید بیل گیتس درباره ربات‌ها و مالیاتی که باید پرداخت کنند

نظر جدید بیل گیتس درباره ربات‌ها و مالیاتی که باید پرداخت کنند

بنبان گذار شرکت بزرگ و غول تکنولوژی مایکروسافت، یعنی آقای بیل گیتس (Bill Gates) در رابطه با ربات‌ هایی که جیگزین انسان ها در کارخانه ها و سایر کارها می شوند، در اظهار نظری جدید گفته است که : “ربات ها هم بایستی مانند انسان ها و کارکنانی که جایگزین آن ها می‌ شوند و هم سطح با آن ها مالیات بدهند تا موجب بهبود خدمات جامعه و اموزش افراد شوند.”بهره مندی از ربات در طولانی مدت سوددهی بیشتری را برای کارخانجات به همراه دارد و گفته های بیل گیتس حاکی از آن است که این درآمد بیشتر باید به نفع مردم هم باشد.

بیل گیتس در در مصاحبه ی جدید که با Quartz داشته است، می گوید که دولت ها بایستی به این امر توجه داشته باشند که بیش از کارخانه ها و کسب و کارها نیاز دازند که به افزایش ربات ها توجه کنند و لازم است که افزایش آن ها را مدیریت نمایند و برای آینده طرح ها و برنامه های مناسبی داشته باشند. چرا که با افزایش روز افزون این ربات ها و جایگزین شدن آن ها در کارها به جای نیروهای انسانی، باعث افزایش بیکاری افراد خواهد شد و دولت بایستی برای بیکارانی که در طی بیست سال آینده بوجود خواهند آمد، برنامه مناسبی داشته باشد. وی در ادامه می‌ گوید که : “هم اکنون انسان هایی که کار می کنند و برای خودشان درآمد مثلا حدود ۵۰ هزار دلاری در سال دارند، مالیت پرداخت می کنند تا خدماتی هم دریافت کنند و به رفاه جامعه و خودشان و خدمات عمومی کمک کنند. اگر قرار باشد یک ربات شرایط مشابهی داشته باشد و به جای این فرد در کارخانه ای کار کند، باید در سطح مشابهی و همانند همان کارگر و یا کارمند مالیات پرداخت کند.”

همچنین باید توجه شود که با کاهش نرخ افراد شاغل و در واقع افزایش نرخ بیکاری در جامعه دولت مجبور می شود که مالیات کمتری دریافت کند و این نیز باعث خواهد شد که رفاه جامعه و خدمات دریافتی مردم نسبت به حال کاهش یابد. به عقیده بیل گیتس ، مالیات گرفتن از  ربات‌ های کارگر که جایگزین افراد شده اند ، شغل‌ های از دست‌ رفته افراد شاغل را جبران می‌ کند و منابع مالی لازم برای آموزش موقعیت‌ های شغلی را فراهم می‌ کند که در آن‌ ها هنوز به انسان‌ ها نیاز است ؛ مراقبت از کودکان و سالمندان از جمله این موقعیت‌ های شغلی هستند که ربات ها همانند انسان ها قادر به انجام آن نمی باشند . این موضوع در صورت نیاز می‌ تواند سرعت اتوماتیک شدن کارها را قابل‌ کنترل‌ تر کند.

بیل گیتس همچنین تصریح می کند که با انجام بسیاری از کارها توسط ربات ها انسان ها وقت آزاد بیشتری برای انجام اموری مثل رسیدگی به کهنسالان، رفع نیازهای کودکان، انجام امور شخصی و … خواهند داشت و این امر می تواند به یکدلی بیشتر انسان ها منجر شود که امروزه در حد ضروری وجود ندارد.

بیل گیتس مخالف استفاده از روبات در صنایع مختلف نیست، اما معتقد است که این فرآیند باید به درستی مدیریت شود، در غیر این صورت، بشر در آینده با مشکل جدی روبه رو و کنترل امور از دست خارج خواهد شد.

البته بیل گیتس به‌ خوبی از مشکلات بالقوه طرح خود آگاه می باشد؛ او می‌ داند که گرفتن مالیات هزینه‌ های استفاده از ربات‌ های کارگر را بالا می‌برد و در نهایت روند تغییر را کند می‌ کند . با این‌ حال ، او معتقد است که دولت‌ ها باید سیاستی اتخاذ کنند و در زمان مورد نظر، برای پاسخگویی به تعداد زیادی کارگر بیکار شده ، آماده باشند.

اروپایی‌ها چندان با ایده آقای بیل گیتس همراه نیستند . پارلمان اروپا طرح مالیات بستن به ربات‌ ها را رد کرد و به‌ جای آن ، به تنظیم قوانینی علاقه‌ مند است که منجر به در نظر گرفتن اصول اخلاقی در تولید و گسترش ربات‌ ها می‌شود ؛ مسئول بودن شرکت سازنده در قبال اشتباه ربات ، از جمله این اصول اخلاقی می باشد.

مقامات اتحادیه اروپا نمی‌ خواهند تهیه این دستورالعمل‌ ها را به عهده کشورهای دیگر بگذارند. بدون شک ربات سازان از موضع اروپایی‌ ها خوشحال می‌ شوند چراکه نگرانند مالیات مانع رشد این صنعت شود.

منبع

مطلب پیشنهادی

دستگیری دوباره مدیر سامسونگ، این بار به اتهام رشوه

مدیر عامل شرکت سامسونگ، آقای جی وای لی (Jay Y. Lee)،  برای بار دوم توسط دادگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *