خانه / اخبار آی تی / مقامات بانکی بنگلادش در یک سرقت سایبری ۸۱ میلیون دلاری دست داشته‌اند

مقامات بانکی بنگلادش در یک سرقت سایبری ۸۱ میلیون دلاری دست داشته‌اند

یک بازپرس رده بالا در‌ داکا (Dhaka) افشا کرد که، تعدای از مقامات بانک مرکزی بنگلادش عمداً سیستم‌های کامپیوتری را در معرض هکرها قرار دادند و آن‌ها توانستند ۸۱ میلیون دلار را در ماه فوریه از حساب این بانک در بانک رزرو فدرال نیویورک (Federal Reserve Bank of New York) سرقت کنند.

سخنان محمد شاه علم (Mohammad Shah Alam)، از پلیس داکا اولین نشانه از این است که بازرسین سرنخ محکمی را برای یکی از بزرگترین سرقت‌های سایبری دنیا یافته‌اند.او گفت که ”احتمالا به زودی شاهد دستگیری‌هایی خواهیم بود.”

هفته گذشته رئیس هیئت دولت بنگلادش که سرقت را بررسی کرد،‌ گفت که پنج تن از مقامات بانک به خاطر قصور و اهمال، گناهکار هستند. ولی آن‌ها فقط شریک چرم غیر عمدی بوده‌اند.

محمد علم اینگونه گفت که تحقیقاتش نشان دادند که تعدادی از مقامات بانکی با وجود آگاهی، آسیب‌پذیری‌هایی را در ارتباطات بانک با سیستم Swift، که برای معاملات جهانی استفاده میشود، ایجاد کرده اند. طبق گفته‌های وی :

شبکه Swift بانک بنگلادش با اغماض تعدادی از کارکنان بانک و توسط برخی افراد خارجی، ناامن شده بود.آنها دقیقاً می‌دانستند که چه‌کار میکنند.

او گفت که بازرسین ما تلاش میکنند تا بفهمند که مقامات میانی چگونه با هکرها در ارتباط بودند و اینکه آیا آن‌ها نیز از سرقت منفعت مالی برده‌اند یا نه.

وی در پاسخ به اینکه آیا مقامات بانکی دستگیر می‌شوند یا نه،‌ گفت که : به این امر بسیار نزدیک هستیم.

سخنگوی بانک بنگلادش، Subhankar Saha هیچ اظهار نظری در این باره نکرد.

بازپرس دیگری که نخواست نامش افشا شود، گفت که با بیشتر از صد کارمند بانک بنگلادش در ارتباط با سرقت مصاحبه شده است و بعضی از آن‌ها از خروج از کشور منع گردیده‌اند.

هکرها از سفارش‌های جعلی برای انتقال نزدیک به یک میلیارد دلار از حساب بانک بنگلادش در رزرو فدرال نیویورک (از طریق شبکه پرداخت بین‌المللی Swift) استفاده کرده‌اند.

تعداد زیادی از سفارش‌ها بلوکه شده بودند ولی ۸۱ میلیون دلار با موفقیت به چهار حساب جعلی در شعبه Rizal Commercial Banking فیلیپین منتقل شده بود.

سپس بیشتر این وجوه در صنعت کازینوهای بدون قانون سخت‌گیرانه ناپدید شدند.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *