خانه / اخبار آی تی / مدیر عامل اپل در رابطه با آینده اخبار جعلی و واقعیت افزوده می‌گوید

مدیر عامل اپل در رابطه با آینده اخبار جعلی و واقعیت افزوده می‌گوید

تیم کوک (Tim Cook) مدیر عامل اپل به دنبال تحقق ایده بزرگ و سورپرایز کننده بعدی شرکت اپل می باشد که ظاهرا چیزی مربوط به واقعیت افزوده یا همان augmented reality می باشد. در عین حال وی از ناتوانی شرکت های بزرگ و وبسایت های بزرگ خبری برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی حیرت زده می باشد.

نظرات تیم کوک در رابطه با اخبار جعلی

مدیر عامل شرکت اپل در سفری که اخیرا به بریتانیا داشت، در جلسه ها و نشست هایی با با توسعه دهندگان و به هیجان و شور اشتیاق خاصی به صحبت درباره پتانسیل واقعیت افزوده در دشتگاه های اپل پرداخت و البته به همین اندازه هم از میزان انتشار اخبار جعلی و این معضل در جهان امروزی شاکی و متعجب بود. وی خبرهای جعلی را یکی از چالش های عمده جهان نامید و از مقامات دولت های سراسر جهان خواست تا با این پدیده شوم به مبارزه برخیزند. او همچنین شرکت های بزرگ را در این زمینه مسئول دانسته و اظهار کرد که این شرکت ها بایستی وارد مسئله شده و با دخالت در این امر، از آن جلوگیری کرده و راه حلی را برای آن پیدا کنند. او همچنین خواستار افزایش آموزش‌ های عمومی به افراد شده است تا آن ها بهتر بتوانند اخبار دروغین و قلابی را تشخیص دهند و در برابر آنها فریب نخورند و بتوانند اخبار راست را از اخبار نادرست و جعلی تشخیص دهند.

تیم کوک در مصاحبه ای که با روزنامه دیلی تلگراف داشت، در این باره چنین گفت که: “خبرهای جعلی یکی از چالش های عمده در جهان امروز است و این خبرهای جعلی خطر بزرگب برای جهان و مردم است، چرا که این خبرها «ذهن و فهم مردم را می کشد» و مقامات دولت ها و شرکت های بزرگ تکنولوژی باید اقدامات سختگیرانه ای را در قبال این گونه اخبار بگیرند و از انتشار این گونه اخبار جلوگیری به عمل آورند”.

وی در ادامه صحبت هایش در این باره گفت :  این مساله بایستی در مدارس و افکار عمومی مردم نهادینه شود. بایستی کمپین ها بزرگی در این زمینه به راه افتاده و تمام ابعاد جامعه را پوشش دهد. وی ادامه داد: کودکان ساده ترین اقشاری هستند که می توان آن ها را آموزش داد. دست کم تا سن مشخصی آنها ها گوش کرده و یاد می گیرند، و متعاقبا روی والدین شان هم تاثیر می گذارند. ما نیازمند نسخه تازه ای از خدمات خبر رسانی هستیم. اما اگر عزم آن وجود داشته باشد می توان خیلی سریع کار را شروع کرد. ما در عصری زندگی می کنیم که برنده کسی است که بیشتر کلیک کند و نه آن که خبرهای درست را به نشر می رساند. همه دولت ها باید دست به دست هم داده و یک ابزار را ایجاد کند، که مانع اخبار جعلی شود.

تیم کوک در سخنان خود یکی از عوامل گسترش این اخبار جعلی را فعالیت شرکت هایی دانست که تلاش دارند به هر نحو ممکن بر تعداد مخاطبان خود بیفزایند و میلیون‌ها خواننده را جذب خود کنند. که البته مهم ترین نتیجه این وضعیت و این گونه اخبار هم تخریب ذهن مردم می باشد. به عقیده تیم کوک شرکت‌های فناوری برای کاهش این مشکل تا به حال چندان فعال نبوده اند و باید برای ابداع ابزاری که شناسایی و گزارش دادن اخبار جعلی را تسهیل می کند بیشتر تلاش کنند. مدیر عامل اپل همچنین اظهار امیدواری کرد که افزایش حجم اخبار جعلی یک پدیده زودگذر باشد و به زودی شاهد کاهش و از بین رفتن این پدیده خواهیم بود.

وی سخنان خود را در این باره با اعلام این که بسیاری از ما هنوز در مقطع ادعا به سر می بریم و نمی دانیم چه باید کنیم، تصریح کرد که با کمک دولت ها و شرکت های بزرگ فناوری فعال در این زمینه حتما می توان به این پدیده پایان داد.

واقعیت افزوده آینده می باشد!!

تیم کوک از آن افرادی نیست که پروژه های سری که اپل در حال کار بر روی آن و توسعه آن‌ها می باشد را لو دهد و از آن ها اخباری را فاش کند،که البته این یکی از استراتژی های مهم اپل در پروژه های خود می باشد، ولی هر از چند گاهی برخی از اطلاعات مربوط به این پروژه ها به بیرون درز می‌ کند. و حال هم تیم کوک به نکاتی را در رابطه با پروژه ای که شرکت در حال کار بر روی آن است، که ضاهرا مربوط به واقعیت افزوده می باشد، اشاره کرده است.

مدیر عامل اپل،  در مصاحبه‌ ای با روزنامه ایندیپندنت (Independent) گفته است که واقعیت افزوده یک تکنولوژی بنیادی و انقلابی همانند اسمارت‌‌ فون‌ ها می باشد.

تیم کوک در این رابطه می گوید : از نظر من اهمیت واقعیت افزوده به اندازه‌ ی گوشی‌ های هوشمند زیاد است. ما به این تکنولوژی همانند یک ایده بزرگ همچون اسمارت‌‌فون نگاه می‌کنیم.  گوشی هوشمند محصولی است که به همه تعلق دارد و نمی‌ توان تصور کرد که آیفون محدود به کشور، موقعیت جغرافیایی یا فرهنگ خاصی باشد. من تصور می‌کنم واقعیت افزوده به همین اندازه بزرگ است، چرا که این فناوری می‌ تواند قابلیت‌ هایی در اختیارمان قرار دهد که با استفاده از آن‌ ها می‌توانیم علاوه بر جذابیت زندگی، کیفیت زندگی خود را نیز افزایش دهیم. من هیجان‌زده هستم چون واقیت افزوده کارهای بزرگی می‌تواند انجام دهد که زندگی مردم را بهبود دهد. سرگرم‌کننده نیز خواهد بود.

تیم کوک واقعیت افزوده را به یک تکنولوژی مهم و ساختاری تشبیه کرده و به اعتقاد وی، واقعیت افزوده نظیر تراشه‌ ای است که در آیفون‌های اپل مورد استفاده قرار می‌گیرد. او در این باره می گوید که :

من به واقعیت افزوده به مانند پردازنده آیفون خودم نگاه می‌کنم. این تکنولوژی، یک دیوایس جداگانه نیست. بلکه یک فناوری درونی به حساب می‌آید. اما تحقیقات زیادی در این بخش لازم است تا بتوانیم آن را برای استفاده عموم مردم قرار دهیم. به نظر من واقعیت افزوده در زندگی روزمره، می‌تواند کمک زیادی به انسان‌ها بکند و به همین دلیل است که نسبت به آن، حس خیلی خوبی دارم.

من در رابطه با واقعیت افزوده بسیار هیجان زده هستم، چرا که واقعیت افزوده برخلاف واقعیت مجازی انسان را از محیط حقیقی دور نمی‌ کند بلکه سبب می‌ شود تا محیط واقعی پیش روی ما ضمن ادغام با شبیه‌ سازی‌ های رایانه‌ ای تکمیل‌ تر و دلپذیرتر شود. بنابراین واقعیت افزوده منجر می‌ شود تا محیطی کامل‌ تر پیش روی انسان قرار گیرد. اغلب افراد تمایل ندارند که برای مدت زمان طولانی خود را در محیطی غیر واقعی و محدود شده ببینند و به نوعی خود را در محیط مجازی این چنینی (واقعیت مجازی) زندانی کنند! اما واقعیت افزوده رویکردی متفاوت دارد و مشکلات واقعیت مجازی را به کل رفع می‌کند.

 

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *