خانه / اخبار آی تی / ماجرای اپل و کوالکام و غرامت یک میلیارد دلاری اپل از این شرکت

ماجرای اپل و کوالکام و غرامت یک میلیارد دلاری اپل از این شرکت

تنها چند روز پس از شکایت کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده از شرکت کوالکام (Qualcomm)، که این شرکت را به رفتارهای ضد رقابتی و همچنین بستن قراردادهای غیر منصفانه با مشتریان خود متهم می کرد، اپل در روز گذشته شکایتی را علیه این تنظیم کرده است و طی این شکایت، از این شرکت چیپ سازی درخواست ۱ میلیارد غرامت دلار کرده است.

کوالکام تامین کننده اصلی و عمده تراشه هایی که تلفن های همراه را به  شبکه های بی سیم وصل می کنند، برای هر دو شرکت اپل و سامسونگ می باشد. این دو شرکت با هم حدود ۴۰ درصد از درآمد ۲۳٫۵ میلیاردیکوالکام را در سال مالی اخیر به خود اختصاص داده بودند.

در طرح دعوی که اپل در دادگاه ارائه داده است، اپل کوالکام را به خاطر درخواست قیمت اضافی و هزینه بیش از اندازه برای تراشه‌ها و امتناع از پرداخت ۱ میلیارد دلار تخفیفی که این شرکت وعده داده بود، متهم کرده است. اپل مدعی است که کوالکام به دلیل اختلافاتی که اپل با رگولاتور کره جنوبی، یعنی کمیسیون تجارت منصفانه کشور کره (Korea Fair Trade Commission – KFTC)، دارد از دادن این تخفیف خودداری می کند.

در قسمتی از شکایت اپل این چنین آمده است که : کوالکام ما را تحت فشار قرار داده است که موضع خود را تغییر دهیم و اطلاعات نادرستی را در اختیار KFTC قرار دهیم تا در قبال این امر کوالکام نیز مبلغ وعده داده شده را به ما برگرداند. ولی ما در مقابل این درخواست پافشاری کزده و آن را قبول نکردیم.

البته در بیانیه که از طرف کوالکام ارائه شده است، مشاور عمومی این شرکت، دان روزنبرگ (Don Rosenberg) ادعاهای اپل را  “بی اساس” خوانده است :

“شرکت اپلاپل به عمد اطلاعات را به صورت ناقص در اختیار رسانه ها قرار داده و با وارونه جلوه دادن توافقات صورت گرفته بین دو کمپانی قصد جهت دهی به رسانه ها را در سر دارد. اپل به صورت فعالانه ای رگولاترهای سراسر دنیا را با ارائه دادن اطلاعات ناقص و غلط، علیه ما می کند که نتیجه ‌آن را هم چند وقت پیش در شکایت های FTC و KFTC از کوالکام دیدیم. شرکت ما مشتاقانه منتظر ادامه این پرونده در دادگاه است تا بسیاری از اطلاعات در مورد شرکت اپل نیز آشکار شود.  ”

پس از این اخبار منتشر شده سهام کوالکام ۲.۴ درصد کاهش پیدا کرده و به ۶۲.۸۸ دلار رسید.

به ادعای شرکت اپل، کوالکام بیش از محدوده مورد توافق از پتنت های ثبت شده این شرکت در بخش استانداردهای مخابراتی استفاده کرده است و به همین دلیل تقاضای غرامت ۱ میلیارد دلاری از این شرکت را مطرح کرده است. در قسمت دیگری از شکایت نامه اپل که در همین زمینه منتشر شده آمده است که :

“هر ساله و با توسعه تکنولوژی های گوناگونی توسط اپل مانند Touch ID، نمایشگرهای پیشرفته و دوربین ها، کوالکام از پتنت های ثبت شده در حوزه ساخت آنها به نفع خود استفاده کرده و سود سرشاری را به دست می آورد. این در حالیست که هیچ بخشی از این سود به اپل تعلق نمی گیرد و خود کمپانی است که به ناچار هزینه های تحقیق و توسعه در بخش های مختلف را می پردازد. تجارت کوالکام بر پایه استانداردهای قدیمی تر به سرقت رفته شده از اپل بنا نهاده شده و در حالی که این شرکت تنها یکی از کمپانی های فعال در زمینه استانداردهای مخابراتی است، هزینه های ۵ برابر مبلغ سایر شرکت ها برای در اختیار قرار دادن تکنولوژی های خود برای اپل از این شرکت دریافت می کند”.

KFTC شرکت کوالکام را در دسامبر سال گذشته به خاطر پتنتهای غیر منصفانه، ۸۵۴ میلیون دلار جریمه کرده بود.

در فوریه سال ۲۰۱۵،شرکت کوالکام  ۹۷۵ میلیون دلار جریمه به چین پرداخت کرد، در حالی که اتحادیه اروپا در دسامبر ۲۰۱۵ این شرکت را متهم به سوء استفاده از قدرت بازار برای محدود کردن رقبا کرد.

اوایل هفته گذشته نیز، کمیسیون فدرال بازرگانی (FTC) نیز علیه شرکت کوالکام شکایتی را مطرح کرده بود. FTC در این شکایت ادعا کرده بود که کوالکام با استفاده از حق اختراعات خود، از رقبای قدرتمند خود امتیازهای گزاف دریافت کرده است. حتی در مورد محصولاتی که توسط شرکت کوالکام ساخته نشده بودند.

کوالکام تامین کننده انحصاری تراشه های مودم برای گوشی های اپل تا زمان عرضه آی فون ۷ در ماه سپتامبر بود. استیسی رازگون (Stacy Rasgon)، یک تحلیلگر ارشد در Bernstein Research، می گوید که : اینتل تنها در حدود نیمی از تراشه های مودم  را برای جدیدترین مدل های گوشی ها عرضه کرد.

اپل این حرکت را درست زمانی که سامسونگ هم برای تولید گوشی های سامسونگ گلکسی اس ۷ به کوالکام برگشت، انجام داد. لازم به ذکر است که سامسونگ برای تولید گوشی های گلکسی اس ۶ خود از چیپ هایی که خود تولید می کرد، استفاده کرده بود.

رازگون همچنین می گوید که کوالکام  با توجه به بازگشت سامسونگ به سمت این شرکت، توانسته است که وضعیت خود را تثبیت کرده و مدیریت نماید.

اپل قبلا نیز سابقه متهم کردن و غرامت گرفتن از تامین کنندگانی را در پرونده خود داشته است.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *