خانه / اخبار آی تی / غول‌های تکنولوژی در برابر دونالد ترامپ

غول‌های تکنولوژی در برابر دونالد ترامپ

گروهی از شرکت های بزگ تکنولوژی در حال برنامه ریزی برای تشکیل یک جلسه در این هفته هستند تا در رابطه با حکم جدید رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، بحث کرده و یک طرح دعوی را در مقابل حکم وی و در مخالفت با آن ارائه دهند. طبق حکم جدیدی که این رئیس جمهور امضا کرده است، مهاجرت و ورود شهروندان هفت کشور، که اکثریت شهروندان آن‌ ها مسلمان می باشند، به آمریکا به مدت ۹۰ روز محدود شده است و شهروندان این هفت کشور در حال حاضر برای ورود به این کشور با ممنوعیت قانونی مواجه هستند. این اقدام که بسیاری از قوانین بین المللی ، آزادی های اجتماعی  و دست آورد های حقوق بشر را بسادگی نادیده می گیرد و پیشرفت اقتصادی شرکت های حوزه فناوری نیز بشدت تحت شعاع خود قرار می دهد.

طبق گفته یکی از سخنگویان شرکت گیت هاب (GitHub)، این شرکت ها توسط شرکت گیت هاب برای تشکیل این جلسه فراخوانی شده اند. یکی از افراد هم که درباره این جلسه اطلاعات دارد، گفته است که گوگل، ایر بی ان بی (Airbnb) و نت فلیکس (Netflix) در بین شرکت های دعوت شده برای این جلسه می باشند.

این طرح قرار است که توسط طرفی ارائه شود که در این ماجرا بی طرف بوده و طرفدار هیچ یک از حزب ها نمی باشد. و تنها قرار است که این طرح و اطلاعات را جمع آوری کرده و در اختیار مقامات قضایی و دادگاه قرار دهد.

نمایندگان شرکت های گوگل و نت فلیکس در حال حاضر برای ارائه نظرات خود در رابطه با این جلسه و ملاقات در دسترس نبودند و سخنگوی شرکت ایر ان بی ان هم در این باره هیچ گونه اظهار نظری نکرد.

بخش تکنولوژی تبدیل به روشن ترین و شفاف ترین رقیب و مخالف ممنوعیتی که هفته پیش توسط دونالد ترامپ اعلام شد،‌ شده است. این صنعت به شدت به استعدادهای افراد از سراسر دنیا وابسته می باشد و شرکت ها هم همیشه بهترین راه را برای جمع آوری منابع و نیروهای انسانی خود بوده اند، و همواره به دنبال تلاش هایی برای محکوم کردن حرکات این چنینی و یا تحریم های مالی بوده اند و همیشه در برابر سازمان هایی که مهاجرت را برای افراد ممنوع و یا محدود می کنند، ایستاده و ان ها را محکوم کرده و از سازمان هایی مثل اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا حمایت کرده اند.

دولت ترامپ در رابطه با این ممنوعیت این چنین می گوید که این دستورات امنیت ملی را افزایش داده و در جهت منافع ملی می باشند.

میکل روزن (Michal Rosenn)، مشاور عمومی سرمایه گزاری شرکت Kickstarter که در یکی از این پرونده ها شرکت خواهد کرد، می گوید که این حرکت در روز ۲ سنبه آغاز خواهد شد.

وی در صحبت های خود بیان می کند که : “ما در رابطه با این مساله بسیار ناراحت و شوکه هستیم. ما ناراحت هستیم که همسابه ها و خانواده ها و دوستان ما قربانی این راه خواهند شد. همه ما در رابطه با حل این مشکل فکر می کنیم و به دنبال راه حلی برای آن هستیم و هر کاری که از دستمان بربیاید را انجام خواهیم داد.”

این بحث در میان این شرکت ها بعد از این که شرکت های آمازون و ایکس پدیا (Expedia) اظهارات خود را در رابطه با قدامات دونالد ترامپ اعلام کردند، به وجود آمد. آمازون و ایکس پدیا از طرح دعوی که توسط دادستان کل واشنگتن ایجاد شده بود، حمایت کرده و اعلام کردند که این اقدامات و دستورات توسط رئیس جمهور آمریکا اثرات منفی بر روی کسب و کار این شرکت ها می گذارد.

یک طرح دعوی جداگانه هم که اقدامات دونالد ترامپ را بر خلاف قانون اساسی و غیر مشروع می داند، توسط شورای روابط اسلامی آمریکایی (Council on American-Islamic Relations) ارائه شده است و اقدامات ترامپ را به چالش می کشد. اگر که این شرکت های فناوری تصمیم بگیرند که طرح دعوی جداگانه ای ایجاد کنند، مشخص نیست که کدام یک از این دعوی ها در دادگاه سنگینی خواهند کرد.

طبق گفته منابع این خبرها، شرکت هایی که برای شرکت در این ملاقات و جلسه برای بحث در رابطه با این اقدامات دولت، عبارت اند از : Adobe Systems, AdRoll, Automattic, Box, Cloudera, Cloudflare, Docusign, Dropbox, Etsy, Evernote, Glu Mobile, Lithium, Medium, Mozilla, Pinterest, Reddit, Salesforce, SpaceX, Stripe, Yelp و Zynga.

یکی از نمایندگان شرکت ارتباطات ابری Twilio تائید کرد که این شرکت هم در یکی از طرح های دعوی شرکت خواهد کرد.

آقای متیو پرینس (Matthew Prince)، مدیر اجرایی Cloudflare هم اعلام کرده است که شرکت وی هم مایل ابه در نظر گرفتن شرکت در این طرح را دارد.

دانل دیکسون (Denelle Dixon)، مدیر ارشد بخش حقوقی و کسب و کار موزیلا (Mozilla) در این باره گفته است که : این اقدامات و دستورات به نوعی اشتباه و مخرب بوده و برای موزیلا، صنعت تکنولوژی و کشور آسیب می رساند.

سخنگویان شرکت های باکس (Box) و اد رول (AdRoll) هم اعلام کردند که تمایل به شرکت در این ملاقات و محکوم کردن این اقدامات را دارند. یکی از سخنگویان شرکت Etsy هم گفته که این شرکت دعتنامه ای از گیت هاب برای شرکت در این جلسه دریافت کرده است، ولی فعلا نوتانست تائید کند که این شرکت در جلسه حضور خواهد داشت و یا نه.

شرکت Salesforce از اظهار نظر در این باره خودداری نمود و نمایندگان بقیه شرکت ها هم فعلا برای اعلام نظر خود در این باره در دسترس نبودند.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *