خانه / اخبار آی تی / عفو چلسی منینگ، افشاگر اطلاعات آمریکایی، توسط باراک اوباما

عفو چلسی منینگ، افشاگر اطلاعات آمریکایی، توسط باراک اوباما

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، که چند روز بعد بایستی ریاست جمهوری آمریکا را به رئیس جمهور جدید این کشور تحویل دهد، چلسی منینگ (Chelsea Manning)، سرباز ارتش این کشور را که به سایت افشاگر ویکی لیکس اسناد محرمانه داده بود، و به ۳۵ سال زندان محکوم شده بود، عفو کرد. تنها سه روز مانده به پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، روز سه‌شنبه ۱۷ ژانویه (۲۸ دی) او اعلام کرد که چلسی منینگ را بخشیده است. این زندانی ماه مه (اردیبهشت) آزاد خواهد شد.

چلسی منینگ سرباز ۲۹ ساله ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۰ مدارک سری ارتش و وزارت امور خارجه آمریکا را در اختیار سایت افشاگر ویکی‌لیکس گذاشت. وی در آن زمان در بغداد به عنوان نیروی ارتش آمریکا فعالیت می‌کرد. از جمله این مدارک می‌توان به ویدیوهایی از عملیات ارتش آمریکا در کشورهای عراق و افغانستان و مدارک و گزارشاتی در رابطه با ارتش آمریکا اشاره کرد. این افشاگری ها برای دولت آمریکا مایه شرمساری شد و واکنش دولت اوباما برای جلوگیری از هرگونه نشت اسناد دولتی را به دنبال داشت. منینگ در اواخر همان سال پس از اعتماد و  آشنایی آنلاین با هکر شناخته شده و معروف، آدریان لامو، دستگیر شد. این هکر به مقامات آمریکایی در رابطه با آن چه منینگ انجام داده بود، به مقامات آمریکایی هشدار داده بود.

پس از دستگیری وی، او اتهامات خود را در ابتدا قبول نمی‌کرد. وی در نخستین جلسه دادگاه نظامی در ۲۳ فوریه ۲۰۱۲ که در فورت مید ایالت مریلند آمریکا برگزار شد، از قبول یا رد اتهامات خودداری می‌کرد، اما در سال ۲۰۱۳ پس از اتهامات دیگری که بر وی وارد شده و اثبات شدند، وی به ۳۵ سال زندان محکوم گشت. ولی با حکم اوباما،‌ او در ۱۷ می سال ۲۰۱۷ از زندان آزاد خواهد گشت.

وی در ابتدا با نام برادلی منینگ شناخته می‌شد که بعد از تغییر جنسیت خود، نام خود را چلسی گذاشت. وی موقعی که در زندان بود، دو بار اقدام به خودکشی کرده بود. او در زندانی در پایگاه فورت لیونوورت در کانزاس نگهداری می شود.

سایت ویکی لیکز با قرار دادن پیامی به روی این سایت از عفو چلسی منینگ ابراز خوشحالی کرده است. ژولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس نیز هفته گذشته با پخش خبرهایی مبنی بر احتمال بخشش چلسی منینگ از سوی اوباما در توئیترش نوشت: «اگر اوباما چلسی را ببخشد من به آمریکا برمی‌گردم.»

آسانژ  از سال ۲۰۱۲ به منظور جلوگیری از استرداد به سوئد برای تحقیقات درباره اتهاماتش در سفارت لندن در اکوادور بسر می برد. وی نگران آن است مقامات سوئدی به محض ورود او را به آمریکا بازگردانند که پرونده مربوط به تحقیقات جنایی درباره فعالیت های ویکی لیکس هنوز باز است.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *