خانه / اخبار آی تی / عدم بازداشت مدیر سامسونگ به دلیل اتهامات مالی

عدم بازداشت مدیر سامسونگ به دلیل اتهامات مالی

بعد از کشمکش‌ها و تلاش دادستان‌های کره‌ای برای دستگیری نایب رییس و مدیر بالفعل شرکت سامسونگ، جی وای لی (Jay Y. Lee)، تصمیم‌گیری نهایی بر عهده دادگاه مرکزی سئول گذاشته شد که به‌نظر این دادگاه، حکم بازداشت نایب رییس سامسونگ را رد کرده است. پیشتر دادستان‌های کره جنوبی مدعی دخالت جی وای لی در رسوایی مالی رییس جمهور استیضاح‌شده کره جنوبی، خانم پارک گون-هه (Park Geun-hye) شده و او را به رشوه‌خواری متهم کرده بودند.

لی از سال ۲۰۱۴ و پس از پدرش‌، سمت مدیریت اجرایی را بر عهده گرفت. پدر او، Lee Kun-hee به خاطر سکته‌ی قلبی توانایی ادامه‌ی کار نداشت. وی پس از در اختیار گرفتن سمت مدیریت، همان تحت اتهامات رشوه خواری، اختلاص و شهادت دروغ بود.

مدیر سامسونگ پس از ابلاغ حکم دادگاه، چند روزی از هفته‌ی گذشته را نیز در زندان سپری کرد. اما در نهایت قاضی دادگاه حکم بازداشت را لغو و عنوان کرده است که دلایل کافی برای بازداشت این فرد ندارد. بعد از آن، جی وای لی همراه با یک کیف خرید سفید، بازداشتگاه سئول را ترک کرده و بدون اینکه با خبرنگاران صحبتی داشته باشد، سوار ماشین شده و محل را ترک کرده است.

سخنگوی تیم دادستانی ویژه، لی کیو چول (Lee Kyu-chul) نیز اعلام کرده که دادستان‌های کره، بیانه سامسونگ مبنی بر تحت فشار قرار گرفتن از سوی رییس جمهور برای پرداخت پول را باور نمی‌کنند. همچنین وی اعلام کرده که یکی دیگر از نایب رییسان سامسونگ، چوی گی-سونگ (Choi Gee-sung) هم از دیگر مظنونان پرونده است که هنوز اطلاعات کافی در مورد آن وجود ندارد. همچنین دو نفر دیگر از مقامات رسمی سامسونگ، قائم مقام آقای چوی گی-سونگ با نام چانگ چونگ-کی (Chang Choong-ki) و یکی از مدیران اجرایی با نام پارک سانگ-جین (Park Sang-jin) تحت بازجویی قرار دارند.

دادستان ویژه در حکم خود اعلام کرده بود که لی، میلیون‌ها دلار از منابع مالی شرکت‌های تابعه‌ی سامسونگ را که توسط Choi Soon-sil اداره می‌شدند، برای کمک به رئیس جمهور کره‌ی جنوبی یعنی Park Geun-hye هزینه کرده است. دادستانی عنوان کرده است که این کمک‌ها در قالب رشوه بوده‌اند، تا خانم پارک اجازه‌ی ادغام شرکت‌های هولدینگ سامسونگ را به لی بدهد.

لی جونگ-جائه (Lee Jung-jae)، وکیل و یکی از دادستان‌های سابق در مصاحبه‌ای اشاره کرد که احتمالا دادستان‌های کره‌ای مجددا برای دریافت دوباره حکم دستگیری نایب رییس سامسونگ اقدام نخواهند کرد چراکه پیشتر آنها هر مدرکی که نیاز داشتند را جمع‌آوری کرده‌اند. درعوض، آنها باز هم به متهم کردن جی وای لی ادامه خواهند داد.

از طرف دیگر سامسونگ نیز با انتشار بیانه‌ای، از رسیدگی به این پرونده بدون بازداشت جی وای لی قدردانی کرد و گفت :‌ بازجویی‌های لازم، بدون دستگیری نایب رییس این شرکت نیز می‌تواند انجام شود.

هر دوی متهمان در این پرونده یعنی Jay Y.Lee و خانم پارک، تمامی اتهامات وارده را تکذیب کرده‌اند. اگرچه لی در حال حاضر از بازداشت رها شده است، اما تحقیقات در ارتباط با رشوه هنوز ادامه دارند و به احتمال زیاد باز هم خبرهایی در مورد این افراد در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

همچنین دفتر دادستان‌های کره جنوبی اعلام کرد بود که  ما همچنین، مون هیونگ – پیو، وزیر بهداشت سابق کره‌جنوبی را به سوءاستفاده از سمتش برای مجبور کردن صندوق حقوق بازنشستگی ملی به حمایت از ادغام جنجالی کمپانی سامسونگ در سال ۲۰۱۵ متهم کرده‌ایم.

بعد از مخالفت دادگاه مرکزی سئول با بازداشت نایب رییس سامسونگ ، سهام سامسونگ الکترونیکز (Samsung Electronics) تا ۱٫۵ درصد و سهام سامسونگ سی اند تی (Samsung C&T) تا ۰٫۸ درصد افزایش پیدا کرد. با این‌وجود برخی از سهامداران هنوز هم نگران وضعیت «لی» و دستگیری دوباره وی هستند. پارک جونگ-هون (Park Jung-hoon)، یکی از مدیران شرکت مدیریت دارایی HDC در این زمینه می‌گوید: تنها چیزی که تغییر کرده، این است که دیگر آقای لی در زندان نیست.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *