خانه / اخبار آی تی / شرکت‌های بزرگ به دنبال استفاده از blockchain برای امنیت اینترنت اشیا

شرکت‌های بزرگ به دنبال استفاده از blockchain برای امنیت اینترنت اشیا

شرکت های Cisco Systems و Foxconn از جمله تعداد انگشت شماری از شرکت ها می باشند که یک کنسرسیوم تعیین کرده اند تا بر روی این امر کار و تحقیق کنند که چگونه یک زنجیره بلوکی (blockchain) می تواند در امنیت برمامه های کاربردی اینترنت اشیا (Internet of Things- IoT) نقش داشته و آن را بهبود بخشد.

این گروه که شامل بانک نیویورک ملون (Bank of New York Mellon)، بوش (Bosch)، گمالتو (Gemalto)، بیتسه (BitSE)، کرونیکلد (Chronicled)، و یک استارت آپ در زمینه زنجیره بلوکی با نام (Consensus Systems (ConsenSys می باشد، روز جمعه هفته پیش هعلام کرده است که این شرکت ها با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا یک پروتکل زنجیره بلوکی اشتراکی برای اینترنت اشیا توسعه دهند.

امروزه تعداد دستگاه هایی که به اینترنت وصل می باشند، روز به روز افزایش می یابد و این برای شرکت ها و افراد در زمینه های مختلفی سود و فایده هایی به همراه دارد. ولی این امر باعث می شود که دامنه دستگاه هایی که در معرض خطر هک می باشند هم روز به روز افزایش یافته و برای امنیت افراد مشکلاتی را ایجاد کرده و یا حریم خصوصی آن ها را نقض کند.

Blockchain یا همان زنجیره بلوکی، یک تکنولوژی برای برنامه های معاملاتی نسل جدید می‌باشد که ، اعتماد، پاسخگویی و شفافیت در فرآیندهای کسب و کار را فراهم می‌کند. در واقع زنجیره بلوکی، یک رکورد غیر قابل دستکاری و دخالت و توزیع شده از تراکنش هایی می باشد که توسط شبکه هایی از کامپویترها و از طریق روش های رمزنگاری شده امن نگهداری می شود. گفته می شود که این تکنولوژی تازه متولد شده ی تواند برای فراهم آوردن امنیت بیشتر و اضافی و مدیریت بهتر هویت شناسی برای برنامه های کاربردی اینترنت اشیا استفاده شود.

دریک اسلاما (Dirk Slama)، مدیر ارشد Bosch در این باره می گوید : ما پتانسیل شگرفی در زنجیره بلوکی برای استفاده در برنامه های کاربردی صنعتی می بینیم. اگر توانایی ایجاد یک سابقه بدون امکان دستکاری برای اینکه محصولات چگونه تولید شده، انتقال یافته و نگهداری می شوند، را داشته باشیم، با توجه به تعداد زیاد ذی نفعانی که در این فرایند دخالت دارند، و با توجه به شبکه‌ های پیچیده موجود، یک قابلیت بسیار مهم، حیاتی و کاربردی می باشد.

 

کنسرسیومی که برای این هدف تشکیل شده است، یکی از چندین تلاش  و حرکت های همکارانه بین شرکت های بزرگ است که با هدف توسعه دادن فناوری زنجیره بلوکی ساخته شده است. در حدود ۴۰ بانک اعضای یک کنسرسیوم زنجیره بلوکی هستند که توسط استارت آپی با نام R3 CEV اداره می شود در حالی که شرکت های بزرگ تکنولوژی از قبیل آی بی ام (IBM) و هیتاچی (Hitachi) بخشی از کنسرسیمی هستند که توسط بنیاد لینوکس رهبری می شود.

شرکت های زیادی در بخش ها و زمینه های مختلف، به دنبال این فناوری و توسعه آن می باشند ولی بعضی از شرکت های مالی از بقیه جلو افتاده و اعلام کرده اند که به تازگی طرح هایی داشته و قصد دارند که امیال سیستم های جدیدی برای سیستم های زنجیره بلوکی پیاده سازی کنند.

کنسرسیوم جدید اینترنت اشیا این که شرکت ها چگونه می توانند حرکات بزرگتری در راه زنجیره بلوکی انجام دهند را توضیح می دهد.

جو پیندار (Joe Pindar)، مدیر استراتژی محصول در Gemalto، در ابن باره این چنین می گوید که : “ایجاد امنیت برای هویت دارایی های فیزیکی و بسته بندی پتانسیل این را دارد که در دهه آینده تبدیل به فرصتی بزرک برای کسب و کارها شده و بخشی با ارزش زیاد و بالا از زنجیره تامین لجستیک و  صنایع تحت کنترل مانند انرژی، دارو می توانند زنجیره بلوکی را به عنوان بخشی از کسب و کار خود در دهه آینده بپندارند ”

با این که زنجیره بلوکی روز به روز رشد می کند باز هم منتقدان هشدار داده اند که این تکنولوژی ممکن است که به نوعی بیش از اندازه بزرگنمایی شده باشد و چندین سال طول بکشد تا این که شرکت های درگیر در این موضوع از منفعت های این فناوری استفاده بکنند.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *