خانه / اخبار آی تی / سود مایکروسافت از سرویس ابری خود

سود مایکروسافت از سرویس ابری خود

میکروسافت گزارش مالی سه ماهه دوم خود را ارائه داده است که این گزارشات نشانگر افزایش ۳.۶ درصدی سود این شرکت می‌باشد، که مایکروسافت این افزایش را مدیون رشد سریع کسب و کار محاسبات ابری خود است.

به دنبال این افزایش درآمدها که بخش عمده آن به دلیل عملکرد مطلوب کسب و کار محاسبات ابری بوده است، ارزش سهام این شرکت بزرگ نرم افزاری جهان در بازار بورس، تا ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

از زمانی که ساتیا نادلا (Satya Nadella)، در سال ۲۰۱۴، به عنوان مدیر اجرایی مایکروسافت معرفی شده و سکان هدایت این غول تکنولوژی را بر عهده گرفت، تمرکز این شرکت را بیشتر بر روی سرویس های مبتنی بر فضای ابری و اپلیکیشن های موبایلی معطوف کرد. وی همچنین تلاش کرده است که تمرکز این شرکت را از سیستم کسب و کار نرم افزاری سنتی این شرکت دور کند.

کریس سو (Chris Suh)، رئیس روابط سرمایه گذار مایکروسافت، میزان سود ناخالص تجارت ابری این شرکت را که شامل Azure و نسخه های آنلاین و آفلاین آفیس ۳۶۵ می شود، برابر با ۴۸ درصد عنوان کرده است. وی همچنین عنوان کرد که این رقم در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ برابر با ۴۶ درصد و سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۵، برابر با ۴۶ درصد بوده است.

در حال حاضر، پلتفرم Azure با محصولات سایر شرکت ها، رقابت تنگاتنگی را برای جلب توجه کاربران دارد که از میان این شرکت ها می توان به آمازون، گوگل، آی بی ام و اوراکل اشاره کرد.

کریس سو، در این باره می گوید : “ما در حال حاضر، توان رقابت با کمپانی آمازون را نداریم. زیرساخت های این شرکت بسیار گسترده تر و بزرگ تر از زیرساخت های ماست و حوزه فعالیت آن ها نیز وسیع تر است و این نقطه قوتی برای این شرکت است. ما هم اکنون راهی را در پیش گرفته ایم که قبلا آمازون وقتی در مقیاس حال حاضر ما بود، آن را برای رسیدن به چنین جایگاهی در پیش گرفته بود. ”

در کنفرانس مالی این شرکت، مدیر ارشد مالی مایکروسافت، امی هود (Amy Hood)، به پرسش های تحلیل گران در مورد حاشیه های سود ناخالص Azure‌ پاسخ داد، ولی به طور آشکاری این مقدار را فاش نکرد و تنها گفت که این مقدار نسبت به سه ماهه قبل، بهبود و پیشرفت اساسی داشته است.

تحلیلگران همچنین از هود درابطه با این امر هم سوال کردند که، عملکرد مایکروسافت برای فراهم کردن سرویس های ابری ترکیبی زیرساخت و نرم افزار چگونه خواهد بود؟ و پاسخ هود در این رابطه این چتین بود که : من هم فکر کنم که رویکرد مایکروسافت،‌ترکیبی از این دو خواهد بود.

مدیر عامل این شرکت، نادلا (Nadella) هم در این باره تاکید کرد که این شرکت به فکر عرضه سرویس های ابری جامع و ترکیبی از هر دو مورد یعنی نرم افزار و زیرساخت دارد. همان طور که قبلا هم این شرکت در تاریخچه خود، این چنین ترکیب‌هایی را دارد. که از جمله آن‌ ها می توان به ویندوز سرور و آفیس اشاره کرد.

 

نادلا با اشاره به تفاوت های سرویس مایکروسافت و سرویس ابری آمازون، گفت که استراتژی مایکروسافت در این زمینه تنها در رابطه با زیرساخت ها نخواهد بود.

و اما در خصوص جزییات عملکرد مایکروسافت در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ باید گفت که کسب و کار ابری مایکروسافت، که شامل Azure و سایر نرم افزارهای دیتا سنتری می باشد، با ثبت درآمد ۶.۹ میلیارد دلاری، افزایشی ۸ درصدی را تجربه کرد.

این رقم باعث می شود که برآورد تحلیلگران شرکت FactSet StreetAccount درست از آب در نیایند. این تحلیلگران برای مایکروسافت درآمدی با مبلغ ۶.۷۳ میلیارد دلاری را پیش بینی کرده بودند.

درآمد مایکروسافت از طریق Azure همه ساله رشدی ۹۴ درصدی داشته که رشد قابل توجهی می باشد.

فروش آفیس ۳۶۵ افزایش ۴۹ درصدی داشته است که نسبت به افزایش  سه ماهه گذشته یعنی ۵۴ درصد، کمتر می باشد. پس مایکروسافت بایستی تمرکز بیشتری در سرویس ابری خود داشته باشد.

همچنینتجارت پردازش شخصی مایکروسافت با افت ۵ درصدی به ۱۱.۸ میلیارد دلار رسیده است. که در زمینه افت فروش برای خود رکوردی به حساب می اید.
از طرفی دیگر، شبکه اجتماعی لینکدین نیز درآمد ۲۲۸ میلیون دلاری را برای مایکروسافت به ارمغان داشت که در مقایسه با سه ماهه گذشته، چندان موفق عمل نکرد و ۱۰۰ میلیون دلار ضرر خالص را برای ردموندی ها به دنبال داشت.

و در پایان، درآمد خاصل این شرکت در سه ماهه منتهی به ماه سپتامبر برابر با ۵.۲ میلیارد دلار عنوان شد که که این رقم در مدت زمان مشابه سال گذشته، برابر با ۵.۰۲ میلیارد دلار ذکر شده بود. در پایان، مایکروسافت توانست بدون احتساب لینکدین، درآمدی بالغ بر ۲۵.۸۳۸ میلیارد دلار را از آن خود کند.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *