خانه / میزبانی وب / عمومی و پایه / دوربین گوشی پیکسل بهتر است یا آیفون ۷ پلاس؟

دوربین گوشی پیکسل بهتر است یا آیفون ۷ پلاس؟

دوربین گوشی پیکسل بهتر است یا آیفون ۷ پلاس؟

شرگت گوگل می گوید در گوشی جدید خود، بهترین دوربین را بکار بده است، اما آیا بر دوربین آیفون ۷ پلاس غلبه می کند؟

 

امسال شرکت گوگل، گوشی جدیدی به نام Pixel ارائه کرد که برند قدیمی نکسوس را کنار گذاشت. در حالی که گوشی های نکسوس دارای دوربین های خوبی بودند، شرکت گوگل اعلام کرده است، پیکسل بهترین دوربین را در بین همه گوشی ها دارد.

اما شرکت گوگل تنها شرکتی نبود که امسال تمرکز بسیار زیادی بر روی عکاسی داشته باشد. برای اولین بار اپل در گوشی آیفون ۷ پلاس، دو دوربین عقب به همراه بزرگنمایی (زوم) بصری و حالت پورتره را قرار داد.

پس بیایید دوربین این دو گوشی را با هم مقایسه کنیم. عکس های گرفته شده در طی یک روز در کالیفرنیا می باشد.

صادقانه بگویم، من در عکاسی حرفه ای نیستم، اما معتاد اینستاگرام می باشم. گوشی من اولین لنز دوربین من خواهد بود، مانند بسیاری از افراد دیگر، به همین خاطر به کیفیت دوربین گوشی اهمیت بسیاری می دهم.

ویژگی های دوربین

  پیکسل آیفون ۷ پلاس
رزولوشن ۱۲٫۳ مگا پیکسل ۲*۱۲ مگا پیکسل (زاویه دید و تله فوتو)
دهانه (aperture) f/2.0 f1.8 (زاویه دید)؛ f/2.8 (تله فوتو)
تثبیت (Stablization) ساخته شده در ژیرسکوپ تثبیت تصویر بصری (فقط زاویه دید)
رزولوشن دوربین جلو ۸ مگا پیکسل ۷ مگا پیکسل
دهانه دوربین جلو f/2.4 f/2.2

 

تنظیمات دوربین ها

باز کردن دوربین آیفون آسان است: گوشی خود را بردارید (به طور خودکار وقتی برداشته می شود، صفحه روشن می گردد)، سپس انگشت خود را به سمت چپ بکشید. برای باز کردن دوربین گوشی پیکسل از صقحه قفل، باید بر روی آیکون دوربین در گوشی پایین سمت راست فشار دهید و به بیرون بکشید.

به صورت تنئوری، در واقع چند ثانیه بیشتر زمان نمی برد، اما به خاطر ساز گوشی پیکسل XL (5.5 اینچ)، دفعه اول سخت تر می توان به آیکون دست پیدا کرد. یک راه میانبر دیگر دوبار کلیک کردن بر روی دکمه پاور (power) می باشد.

اولین چیزی که باید در این مقایسه به یاد داشته باشید این است که کراپ آیفون به طور قابل ملاحظه ای کوچک تر از پیکسل است. این قضیه به خازر لنزهای زاویه دید کوچک تر نسبت به آیفون می باشد، که به این معنا است که بنظر می رسد جایی دورتر عکسبرداری شده است، در صورتی که دقیقا در همان موقعیت عکس گرفته شده است.

HDR خودکار به صورت پیش فرض فعال شده است و هیچ کدام از تنظیمات دوربین ها تغییر داده نشده است.

اولین چیزی که وقتی در فضا بیرونی عکاسی می کردم، دقت نمودم، به سختی دیده شدن صفحه گوشی پیکسل بود، حتی با بالاترین شدت نور، و به سختی می توانستم پیش نمایش عکس ها را ببینم. با هر گوشی دیگری عکاسی در نور زیاد شما را اذیت می کند، اما آیفون در این گونه موارد، صفحه خود را بسیار روشن می کند. همچنین وقتی عکس ها را در نور زیاد مشاهده می کنید صفحه گوشی روشن تر می شود.

منظره (Landscape)

Landscape ها در هر دو گوشی بسیار خوب می باشند، اما به نظر می رسد پیکسل کمی بهتر است. رنگ ها به مقدار کمی بیشتر خود را در عکس دوربین پیکسل خود را نشان می دهند. بافت برگ ها نمایان تر هستند و پس زمینه واضح تر بنظر می رسد. عکس دوربین آیفون یک دست تر به نظر می سد و پس زمینه تیره تر از عکس دوربین پیکسل می باشد.

رنگ ها در عکس پیکسل زنده تر هستند و جزئیات بیشتری از برگ های درختان مو مشخص می باشد. برنده: پیکسل

حرکت (Action)

وقتی در حال عکسبرداری از یک رویداد ورزسی، یک کودک یا حیوانات هستید، شاتر سریع حیاتی می باشد. گوشی ها را به صورت ثابت قرار دادم، تا ببینم عکس های زیبایی از اسب ها خواهند گرفت.

عکس هایی مشابه با این دو گوشی، وقتی که اسب به حرکت در آمد، گرفتم. عکس های گرفته شده متفاوت می باشند.

هیچ کدام از گوشی ها، عقب افتادن در شاتر را ندارند و در هر دو، اسب در هوا عکسبرداری شده است. اسب در هر دو عکس واضح می باشد و بر روی آن فوکوس شده است. تصویر در عکس با گوشی پیکسل جزئیات بهتری را به نمایش در آورده است.

برنده: پیکسل

نمای نزدیک (Close-up)

هر دو گوشی، چیزهای کوچک را نیز نشان می دهند، به همین خاطر هر دو را بر روی حالت خودکار قرار دادیم تا ببینیم انگورها را از نمای نزدیک چگونه نمایش می دهند. در تصویر آیفون رنگ ها سردتر و به همراه تن رنگی آبی می باشد و در تصویر پیکسل، رنگ ها گرم تر و تن رنگی طلایی دارد.

انگورها در تصویر پیکسل، درخشان تر است و به شما اجازه می دهد جزئیات بیشتری را ببینید. در تصویر آیفون، انگورها تیره تر دیده می شوند و عمق بیشتری را نشان می دهد.

غذا

حداقل فاصله فوکوس بر روی آیفون به طور قابل ملاحظه ای کوتاه تر از پیکسل است. در این صحنه با تلاش بسیار، فقط توانستم بر روی دومین و سومین شیرینی فوکوس کنم. آیفون چنین مشکلی ندارد. این شیرینی در تصویر آیفون درخشان تر است و تصویر عمق بیشتری دارد. اگر می خواهید عکس های از نزدیک و از غذاهای خود در فاصله کمی عکس بگیرید، آیفون گزینه بهتری است.

برنده: آیفون

پورتره (Portreit)

هر دو گوشی ها دارای این ویژگی هستند که افکت تار کردن پس زمینه را انجام می دهد.

در پیکسل به نام Lens Blur است که در آیکون تنظیمان در گوشه سمت چپ بالای برنامه دوربین قرار دارد. در آیفون به نام Portrait است.

استفاده از حالت پورتره در آیفون بسیار راحت است. در پیکسل کمی مشکل است. نتیجه نهایی آن تار کردن بد شکل پس زمینه می باشد.

آیفون برای انجام این افکت از لنز تله فوتو استفاده می کند.

برنده: آیفون

سلفی

اگر دوست دارید که بیشتر خودتان، از خودتان عکس بگیرید، پیکسل با سنسور ۸ مگاپیکسلی در مقابل سنسور ۷ مگا پیکسلی آیفون،گزینه بهتری است. نه تنها سلفی شفاف تری می گیرد، بلکه زاویه دید آن به شما اجازه می دهد تا آیتم های بیشتری را در کادر خود جای دهید، بدون آن که دست خود را به عقب بکشید.

برنده: پیکسل

نور کم

گوشی ها را برای آنکه دقیقا از یک زاویه مشابه، عکس گرفته باشیم، بر روی سه پایه قرار دادیم. با توجه به تاریکی فضایی که در آن بودیم، هر دو عکس بسیار خوب شدند، اما مشخصا پیکسل بهتر است. دوربین این گوشی نور بیشتری را به همراه کانتراست وارد تصویر می کند و حس عمق در این تصویر، بیشتر است.

برنده: پیکسل

فلش

آیفون دارای یک فلش Quad LED و پیکسل دارای دو LED است.

تصویر آیفون، روشنایی خوبی دارد، اما چیزهای دیگر، همه تیره هستند، و کاملا مشخص است که این عکس با فلش گرفته شده است. نور در تصویر پیکسل، بیشتر پراکنده شده است و حالت طبیعی بیشتری دارد.

برنده: پیکسل

برنده

هر دو گوشی، دوربین های خوبی دارند.

اگر به دنبال عکس های پورتره هستید، مسلما آیفون ۷ پلاس بهترین گزینه است.

اما اگر رنگ های درخشان تر، جزئیات واضح تر در پس زمینه و عکس گرفتن در نور کم، برای شما بسیار مهم است، پیکسل گوشی مورد نظر شما است. صادقانه بگویم، با توجه به عدم موفقیت گوگل در دوربین های نکسوس، قبلا فکر می کردم که دوربین این گوشی نیز آن طور که خود شرکت اظهار داشته است، نخواهد بود، اما اشتباه می کردم.

منبع

مطلب پیشنهادی

۵ گوشی برتر با صفحه کلید کورتی (QWERTY)

۵ گوشی برتر با صفحه کلید کورتی (QWERTY) صفحات لمسی بسیار خوب هستند، اما اگر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *