خانه / اخبار آی تی / دستگیری دوباره مدیر سامسونگ، این بار به اتهام رشوه

دستگیری دوباره مدیر سامسونگ، این بار به اتهام رشوه

مدیر عامل شرکت سامسونگ، آقای جی وای لی (Jay Y. Lee)،  برای بار دوم توسط دادگاه کره جنوبی مورد بازجویی قرار گرفت. روز سه‌شنبه، دفتر دادستان ویژه کره جنوبی اعلام کرد که بار دیگر به دنبال حکم بازداشت “جی وای لی”  است. جی وای لی درگیر پرونده فساد مالی شده است که می‌تواند پارک گون هه  رئیس جمهور معلق کره جنوبی  را هم از قدرت پایین بکشد.

روز دوشنبه، جی وای لی به مدت ۱۵ ساعت از جانب دفتر دادستان ویژه این کشور مورد بازجویی قرار گرفت. سامسونگ که در حال حاضر روزهای سختی را سپری می‌کند، پس از معضلات مربوط به گلکسی نوت ۷، و اتهاماتی که قبلا هم به مدیرعامل این شرکت وارد شده بود، حالا اتهام دریافت رشوه، گریبانگیر مدیر گروه سامسونگ شده است.

با توجه به خبرهای موجود، جی‌ وای‌ لی متهم است که ۳۶٫۴۲ میلیون دلار به یکی از وابستگان رئیس جمهور این کشور برای دریافت مجوز ادغام برخی زیر مجموعه‌ های خود پرداخت کرده است. چوی سون فیل یکی از وابستگان نزدیک پارک جئون هایه رئیس جمهور کره بوده است که نقش مؤثری را در رسوایی اقتصادی این مقام کره‌ ای ایفا کرده است.

بر همین اساس رئیس جمهور این کشور و وابستگان نزدیک وی متهم هستند که پول دریافتی از شرکت‌‌ های بزرگ را صرف منافع شخصی خود کرده‌ اند. این مسئله مکرراً از سوی نزدیکان رئیس جمهور رد شده است.
در صورتی که جی وای لی دستگیر شود، ضربه محکمی به سامسونگ – بزرگترین تولید کننده تلفن‌های همراه هوشمند، تراشه‌های حافظه و تلویزیون‌های صفحه تخت جهان – وارد خواهد شد و برنامه‌های استراتژیک این شرکت را تحت‌ الشعاع قرار خواهد داد.

دادستانی اعلام کرد اتهامات این دو نفر شامل رشوه‌ خواری، اختلاس و پنهان کردن سرمایه‌ ها در خارج از کشور است. دادستانی همچنین اعلام کرد شهادت دروغ نیز به اتهامات لی افزوده شده است.

با این‌ حال، این دفتر از ارائه جزئیات بیشتر در این‌ باره خودداری کرد و اعلام کرد روز چهارشنبه جزئیات تکمیلی منتشر خواهد شد.

ظاهرا این روزها چالش های موجود در این تکنولوژی کره ای تمامی ندارد و این به هیچ عنوان نمی تواند برای این شرکت جالب باشد و ممکن است که حتی باعث کاهش ارزش سهام سامسونگ در بازارهای جهانی شود.

چند وقت پیش هم مدیر سامسونگ پس از ابلاغ حکم دادگاه، چند روزی را در زندان سپری کرده بود، اما در نهایت قاضی دادگاه حکم بازداشت وی را لغو کرده و عنوان کرده بود که دلایل کافی برای بازداشت این فرد را ندارد. دادستان ویژه در حکم خود اعلام کرده بود که لی، میلیون‌ها دلار از منابع مالی شرکت‌های تابعه‌ ی سامسونگ را که توسط Choi Soon-sil اداره می‌ شدند، برای کمک به رئیس جمهور کره‌ جنوبی یعنی Park Geun-hye هزینه کرده است. دادستانی عنوان کرده بود که این کمک‌ ها در قالب رشوه بوده‌ اند، تا خانم پارک اجازه‌ی ادغام شرکت‌ های هولدینگ سامسونگ را به لی بدهد. دفعه قبلی هم که دادگاه مدیر عامل سامسونگ و خانم پارک را متهم کرده بود، هر دوی متهمان در این پرونده،  تمامی اتهامات وارده را تکذیب کرده‌ بودند.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *