خانه / اخبار آی تی / خودروهای بدون راننده گوگل در قالب شرکت جدید Waymo

خودروهای بدون راننده گوگل در قالب شرکت جدید Waymo

گوگل پروژه خودروی بدون راننده خود را در قالب شرکت Waymo ،‌ یک نهاد مستقل کنار این غول تکنولوژی، ادامه میدهد.

طبق گفته هیئت مدیره، این شرکت به عمومی کردن تکنولوژی بدون راننده نزدیک است. اگرچه هنوز چیزی مشخص نیست، ولی این حرکت نشان دهنده این است که این شرکت تمایل دارد تا بالاخره از تحقیقات ارزشمند خود، و پیشتاز بودن در زمینه خودروهای بدون راننده میان رقبا، کسب درآمد کند.

برنامه شگفت‌آور گوگل،‌ که هم‌اکنون در سال هفتم خود است، پیشتاز تکنولوژی بدون راننده بوده است. اما اکنون با وجود شرکتهایی مثل Uber و Apple‌ و سایر شرکت‌های خودروهای سنتی در این صنعت در حال رشد، چالشهایی در مقابل خود میبیند.
جان کرافکیک (John Krafcik)، مدیر اجرایی Waymo، میگوید :‌ این نشانگر بلوغ تکنولوژی ما میباشد. ما میتوانیم تکنولوژی بدون راننده را برای استفاده از هر نوع منطقه‌ای تصور کنیم. ما به این امر نزدیک هستیم که این تکنولوژی را به تعداد زیادی از مردم عرضه کنیم و به نوعی به نقطه عطف این تکنولوژی رسیده‌ایم.

این امر در اکتبر ۲۰۱۵ پیش آمد،‌ وقتی که خودرو بدون راننده گوگل برای اولین بار در شهر آستین تگزاس، یک رانندگی کاملاً اتوماتیک را برای یک شخص نابینا بدون حضور هیچ فرد دیگری در خودرو، انجام داد. در حالی که قبلاً همیشه در طول تست،‌ یک مهندس در صندلی مسافر می‌نشست تا بر این تکنولوژی نظارت کند.

کرافکیک میگوید که تا حالا این برنامه بخشی از تحقیقات سری واحد Google X بوده است.و Waymo هم به جای عبارت ”A new way forward in mobility” (یک راه جدید در مسیر حرکت) استفاده میشود.

او گفت که Waymo به زودی اعلام خواهد کرد که چه زمانی این تکنولوژی آماده تولید خواهد شد.

کرافکیک تائید کرد که Waymo علاقه‌ای به تولید خودروهای بدون راننده ندارد. بلکه به دنبال توسعه تکنولوژی برای رانندگی آن‌ها میباشد. کاربردهای احتمالی در زمینه‌های رانندگی مشترک، حمل و نقل، ترابری، لجستیک و استفاده های شخصی میباشد.
Fiat Chrysler
،‌ اولین همکار گوگل تیمی را با این گروه در ماه می تشکیل دادند تا سیستم بدون راننده گوگل را در ۱۰۰ مینی‌ون پیاده‌سازی کنند.

هدف گوگل که ایجاد وسیله نقلیه ای است که هیچ نیازی به دخالت انسان ندارد، در مقابل خودروسازان دیگری قرار میگیرد که در حال توسعه خودروهایی با خودمختاری نسبی هستند که کمی نظارت راننده را میطلبند.

خودروهای بدون راننده گوگل بیش از دو میلیون مایل رانندگی کرده‌اند و تست‌های کنونی روی سخت‌ترین شرایطی که خودروها در جاده با آن مواجه میشوند، تمرکز میکنند.

گوگل در طی سال گذشته با استخدام مهندسین جدید و با رساندن مراکز تست خود از دو به چهار عدد، برنامه‌اش را توسعه داده است.

اگرچه شاهد جدایی‌های چشم‌گیری در سال گذشته بوده‌ایماز جمله مدیر ارشد فنی، Chris Urmson، که در آگوست پروژه را ترک کردافراد جدید استخدام شده در حال آماده شدن برای عبور از مرحله آزمایشی میباشند.

در ماه جولای این پروژه اولین مشاور عمومی خود را منصوب کرد و یک ماه بعد مدیر اجرایی شرکت Airbnb‌ یعنی Shaun Stewart را با حکمی که بیانگر تجاری سازی تکنولوژی بدون راننده شرکت میباشد، استخدام کرد.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *