خانه / اخبار آی تی / خرید ۳.۷ میلیارد دلاری شرکت سیسکو

خرید ۳.۷ میلیارد دلاری شرکت سیسکو

شرکت سیسکو اعلام کرده است که به زودی کمپانی نرم افزار آمریکایی AppDynamics را با قیمتی حدود ۳.۷ میلیارد دلاری خواهد خرید. این خرید تبدیل به یکی از بزرگترین خریدهای شرکت سیسکو در سال های اخیر خواهد شد و نشان می دهد که این شرکت به دنبال تغییر استراتژی  کسب و کار خود بوده و می خواهد که کار خود را از مرزهای کسب و کار حوزه شبکه، خارج کرده و آن را گسترش دهد و از این پس به جای تمرکز صرف بر تولید سخت افزار در حوزه نرم افزار هم فعالیت کند.

بازیکنانقدیمی حوزه تکنولوژی مانند شرکت سیسکو در تلاش برای تغییر استراتژی کسب و کار و حوزه کاری خود برای عقب نماندن از کسب و کارهای جدید و توسعه یافته و برای خنثی کردن تهدید این شرکت ها برای کسب و کارشان، می باشند. برای مثال این شرکت ها به دنبال توسعه در زمینه های محاسبات ابری و زمینه های مشابه می باشند، چرا که در غیر این صورت نه تنها از رقبای خود، بلکه از کسب و کارهای حدید بوجود آمده نیز عقب می‌مانند.

لازم به ذکر است که از راه رسیدن خدمات کلود و محاسبات ابری، می تواند آینده ین شرکت ها را تهدید کند و لذا این شرکت ها مجبور هستند برای باقی ماندن در دنیای تکنولوژی، فعالیت جدی خود در چنین حوزه هایی را نیز آغاز کنند.

 

سیسکو این خبر را تنها جند روز پس از این که شرکت اج پی با صرف هزینه ۶۵۰ میلیون دلاری شرکت نوپای SimpliVity ، که در حوزه نرم افزار و خدمات ابری فعال است را خریده بود، اعلام کرده است.

طبق تحلیل های تحلیگران این زمینه، خرید شرکت های نوپا در زمینه فناوری آمریکایی توسط شرکت های قدیمی تر فناوری این کشور بی ارتباط با تهدیدهای رئیس جمهور جدید امریکا، آقای دونالد ترامپ نیز نیست. چرا که وی از غول های فناوری کشور آمریکا خواسته است که در داخل امریکا سرمایه گذاری کنند و سرمایه های خود را از خاک ایالات متحده خارج نکنند. این شرکت ها، و از جمله شرکت سیسکو، هم به همین منظور و برای دسترسی به فناوری های جدید به کمک شرکت های نوپای داخل امریکا چشم دوخته اند.

راب سالواگنو (Rob Salvagno)، معاون رئیس شرکت سیسکو، در این مورد می گوید :  این خرید از طرف سیسکو متناسب با استراتژی های بلند مدت این شرکت بوده و قدمی در راه حرکت این شرکت به سمت دنیای نرم افزار می باشد.

AppDynamics سازنده نرم افزارهای مدیریت و تحلیل برنامه های کاربردی بوده و هم اکنون حدود ۲۰۰۰ مشتری دارد که از جمله آنها می توان به شرکت NASDAQ Inc،  Nike و خود سیسکو،‌ که صاحب جدید ان می باشد، اشاره کرد.

قیمت پیشنهادی ۳.۷ میلیارد دلاری سیسکو به شرکت AppDynamics، تقریبا دو برابر ارزشگذاری این شرکت در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ ، که معادل ۱.۹ میلیارد دلار بود، می باشد. این پیشنهاد سیسکو به ازای هر سهم شرکت  AppDynamics چیزی حدود ۲۶ دلار می باشد که بسیار بیشتر از ارزش سهم ۱۲ تا ۱۴ دلاری ارزیابی شده می باشد.

راوی ماتره (Ravi Mhatre)، از اعضای هیئت مدیره شرکت AppDynamics، در رابطه با پیشنهاد شرکت سیسکو می گوید که : سیسکو پیشنهادی به ما ارائه داد که برای همه ما پیشنهادی قانع کننده بود.

میچ استیو  (Mitch Steves)، تحلیلگر RBC، نیز در این باره در تحقیقات خود این چنین بیان کرده است که : با این که قیمتی که سیسکو برای خرید AppDynamics در نظر گرفته است، بسیار زیاد به نظر می رسد، ولی با توجه به درآمدی که سیسکواز این شرکت نرم افزاری خواهد داشت، این خرید برایش مقرون به صرفه خواهد بود.

طبق گزارشاتی که Rowan Trollope ارائه داده است،  AppDynamics قرار است که قسمتی از واحد اینترنت اشیا و برنامه های کاربردی سیسکو باشد. خرید بزرگ قبلی سیسکو یعنی Jasper هم قسمتی از این واحد می باشد.

خرید Jasper بعد از این که سیسکو شرکت امنیتی Sourcefire را در سال ۲۰۱۳، با قیمت ۲.۷ میلیارد دلار خریده بود، بزرگترین خرید این شرکت بود.

این خرید که در واقع ترکیبی از پول نقد و سهام می باشد، انتظار می رود که در ماه آوریل ۲۰۱۷ تکمیل شود. بایستی منتظر باشیم تا ببینیم که استراتژی که این شرکت ها در پیش گرفته اند چگونه خواهد شد و آیا تحلیل های تحلیلگران در این مورد درست خواهد بود یا نه.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *