خانه / اخبار آی تی / اپل، گوگل و مایکروسافت در لیست نامه ۹۷ شرکت علیه ترامپ

اپل، گوگل و مایکروسافت در لیست نامه ۹۷ شرکت علیه ترامپ

نام شرکت های بزرگ و غول های تکنولوژی از جمله اپل، گوگل و مایکروسافت در بین نام ۹۷ شرکت دیگر دیده می شود که به تازگی سند حقوقی را علیه طرح ممنوعیت مهاجرت و ورود اتباع ۷ کشور اسلامی ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی منتشر کرده اند. این اقدام دولت آمریکا بسیاری از قوانین بین المللی ، آزادی های اجتماعی  و دست آورد های حقوق بشر را بسادگی نادیده می گیرد و پیشرفت اقتصادی شرکت های حوزه فناوری نیز بشدت تحت شعاع خود قرار می دهد. این سند حقوقی در حمایت از دادخواهی جاری علیه ممنوعیت مسافرتی برای اتباع این هفت کشور بوده و به دادگاه استیناف حوزۀ نهم امریکا ارائه شده است.

شرکت های بزرگ فناوری آمریکا از جمله شرکت هایی می باشند که بیش ترین آمار مهاجرین را در خود دارند.  این شرکت ها به شدت به استعدادهای افراد از سراسر دنیا وابسته می باشد و همیشه به دنبال بهترین راه را برای جمع آوری منابع و نیروهای انسانی خود بوده اند، و همواره به دنبال تلاش هایی برای محکوم کردن حرکات این چنینی و یا تحریم های مالی بوده اند و همیشه در برابر سازمان هایی که مهاجرت را برای افراد ممنوع و یا محدود می کنند، ایستاده و ان ها را محکوم کرده و از سازمان هایی مثل اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا حمایت کرده اند.

در متن این سند حقوقی آمده است فرمان ضدمهاجرتی رئیس جمهور آمریکا، آقای دونالد ترامپ «زیان‌های چشمگیری برای کسب و کار، نوآوری و رشد امریکا» به همراه خواهد داشت و باعث می شود که شرکت های آمریکایی توان رقابتی خود را در رابطه با جذب استعدادها از سراسر دنیا از دست داده و در رقابت با شرکت های کشورهای دیگر مزیت های خود را به نوعی از دست دهند. هچنین این شرکت ها معتقدند که این عمل ترامپ عملکرد شرکت‌ها را به مخاطره می‌ اندازد و توانایی شرکت‌ها را برای جذب سرمایه در امریکا کاهش می‌ دهد.

مدیران شماری از شرکت‌های برجسته در عرصه فناوری که در منطقه «دره سیلیکون» در ایالت کالیفرنیا مستقر هستند، پیش از این مخالفت خود را با ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور عمدتاً مسلمان‌نشین به ایالات متحده اعلام کرده بودند.

مهاجرین به آمریکا و یا فرزندان آن ها در این کشور حدود ۲۰۰ شرکت ایجاد کرده اند که هم اکنون سالانه حدود ۴.۲ تریلیون درآمد دارند. بسیاری از این شرکت ها هم اکنون تبدیل به شرکت های بزرگی شده اند و از جمله آن ها می توان به اپل (Apple)، ای تی اند تی (AT&T)، گوگل، فورد (Ford)، جنرال الکتریک (General Electric)، مک دونالد (McDonald’s)، بوئینگ (Boeing) و دیزنی (Disney) اشاره کرد.

در بخشی از این نامه آمده است: مهاجران بزرگترین اکتشافات آمریکا را رقم زده اند و پایه گذار برخی از بزرگترین شرکتهای این کشور بوده اند. آمریکا علی رغم حضور مهاجران توانسته از خود در برابر خطرات حفاظت کند.

دادگاه فدرال امریکا روز جمعه هفته گذشته طی حکمی، فرمان ضد مهاجرتی رئیس‌جمهور این کشور را به طور موقت و در سراسر ایالات متحده آمریکا به حالت تعلیق درآورده بود.

دونالد ترامپ هم البته در واکنش به رای این دادگاه اعلام کرد که با آن مقابله خواهد کرد و در توئیتی آن را مضحک خواند. و اعلام کرد که باورش نم شود که دادگاه چنین خطری را برای کشورش به ارمغان بیاورد. وی همچنین گفته که اگر که خطری از جانب این مهاجرین برای کشورش ایجاد شود، مسئول آن بدون شک قاضی و دادگاه خواهد بود.

از جمله سایر شرکت هایی که در این لیست ۹۷ تایی وجود دارند، می توان به Apple, Airbnb, Box, Citrix, Dropbox, eBay, Facebook, Google, Intel, LinkedIn, Microsoft, Mozilla, Netflix, PayPal, Reddit, Salesforce, Snap, Spotify, Twitter, Uber, Wikimedia Foundation, Yelp و Zynga اشاره کرد.

لازم به ذکر است که ترامپ هفتم بهمن ماه با امضای یک فرمان اجرایی، ورود اتباع هفت کشور اسلامی ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان را به خاک ایالات متحده به مدت ۹۰ روز ممنوع کرده بود. به موجب این فرمان اجرایی، پذیرش پناهجویان تا ۱۲۰ روز انجام نمی‌ شود و پناهجویان سوری نیز «به‌صورت نامحدود» از ورود به امریکا منع شده‌اند. این اقدام ترامپ واکنش‌های شدیدی در پی داشت و مردم در سراسر جهان علیه این تصمیم نژاد پرستانه تظاهرات کردند.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *