خانه / اخبار آی تی / آمریکا دیپلماتهای روس را به خاطر هک انتخابات آمریکا، اخراج میکند

آمریکا دیپلماتهای روس را به خاطر هک انتخابات آمریکا، اخراج میکند

رئیس جمهور فعلی آمریکا، آقای باراک اوباما ۳۵ دیپلمات روس را به دلیل حملات سایبری و آنچه “دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا” خوانده شده از این کشور اخراج کرد.
و همچنین دو ساختمان متعلق به دولت روسیه را تعطیل کرده و گفته که این دو ساختمان، به مراکز فعالیت اطلاعاتی در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا بدل شده بوده است.

این اقدامات که در روزهای آخر ریاست جمهموری باراک اوباما رخ داد، به عنوان جنگ سرد جدید در روابط روسیه و آمریکا قلمداد می‌شود، که از زمان اتفاقات افتاده در اوکراین و سوریه بدتر شده بود.

اتهامات مطرح شده توسط سازمان های اطلاعاتی آمریکا که نشان می‌دهند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، شخصا بر روی دخالت در روند انتخابات آمریکا توسط هک کردن نظارت می‌کرده و نقش داشته است، این وضعیت را بدتر می‌کند.

باراک اوباما که تازه از تعطیلات هاوایی بازگشته بود، در بیانیه‌ای این گونه اعلام کرد که : “امروز دستور داده‌ام در پاسخ به آزارهای دولت روسیه علیه مقام‌های آمریکایی و عملیات سایبری علیه انتخابات آمریکا، اقداماتی صورت گیرد. این اقدامات به دنبال هشدارهای خصوصی و علنی ما به دولت روسیه انجام می‌شوند و پاسخی ضروری و متناسب با اقداماتی است که ناقض هنجارهای رفتاری در عرصه بین المللی بوده و با هدف آسیب رساندن زدن به منافع آمریکا انجام می‌شوند.”

هنوز زود است که مشخص شود که آیا رئیس جمهور منتخب آقای دونالد ترامپ، که بارها و بارها پوتین، رئیس جمهور روسیه را ستایش کرده است و افرادی را که ملاحظه شده روابط دوستانه‌ای با مسکو دارند، برای پست‌های مدیریتی ارشد مهم کاندید کرده است، در ۲۰ ژانویه که سر کار خواهد آمد، از اقدامات در این زمینه عقب خواهد کشید یا نه.

سخنگوی کاخ کرملین گفت: اقدام کاخ سفید با پاسخی مناسب که دردسر قابل توجهی برای آمریکایی ها ایجاد کند، رو به رو خواهد شد. و مسکو تمام اتهامات هک را رد می‌کند.

آژانس اطلاعاتی آمریکا مدعی است که روسیه با هک‌ کردن سیستم اینترنتی کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون و حزب دموکرات، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۸ نوامبر دخالت کرده و به نفع حزب جمهوری خواه و دونالد ترامپ عمل کرده است، اما روسیه این اتهام را رد کرده است.

دونالد ترامپ در واکنش به اقدام اوباما گفت : وقت آن رسیده که به زندگی خود برسیم. زمان آن رسیده که  آمریکا به سوی  اهداف بهتر و بزرگتری حرکت کند. با این حال هفته آینده با مقامات عالی رتبه جامعه اطلاعاتی آمریکا دیدارخواهم کرد تا جدیدترین حقایق را در این باره جویا شوم.

پال رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه ای روسیه را متهم کرده است که نه تنها با آمریکا منافع مشترکی ندارد بلکه بطور مستمر کوشیده است تا منافع این کشور را به خطر بیاندازد و سبب بی ثباتی در سراسر جهان بشود.

سناتور جان مک کین و سناتور لیندزی گراهام تاکید کردند که به دنبال تحریم های بیشتر علیه روسیه هستند.

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد دونالد ترامپ نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند حکم اجرایی باراک اوباما رئیس جمهور این کشور را در قبال مقامات امنیتی روسیه تغییر دهد. وی در این باره گفت ترامپ می‌تواند زمانی که رسما رئیس جمهور آمریکا می‌شود، به مقامات امنیتی روسیه اجازه دهد تا به آمریکا باز گردند، اما انجام چنین اقدامی توصیه نمی شود.

این مقام آمریکایی افزود : ما بر این باور هستیم که این گامها از اهمیت برخوردار است، زیرا روسیه این اقدامات را متوقف نخواهد کرد. تمام شواهد حاکی از آن است که آنها در انتخابات دموکراتیک در سایر کشورها از جمله برخی متحدان اروپایی ما، مداخله خواهند کرد.

اوباما اداره اطلاعات نظامی خارجی روسیه GRU، سازمان امنیت مرکزی FSB، چهار مقام بلندبالای GRU و سه کمپانی که از حملات سایبری GRU پشتیبانی کرده اند را تحریم کرده است.

دولت ایالات‌متحده همچنین دو ساختمان روسیه در ایالت مریلند و نیویورک را که برای کارهای اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، تعطیل کرده است.

همچنین خبرگزاری رویترز اعلام کرد : آمریکا ۳۵ دیپلمات روس را از واشنگتن و کنسولگری این کشور در شهر «سان فرانسیسکو» اخراج کرده و ۷۲ ساعت به آنها مهلت داده تا خاک آمریکا را ترک کنند.

دولت آمریکا اسم دیپلمات‌های اخراج شده را فاش نکرد ولی چیزی که مشخص می‌باشد، این است که سفیر روسیه در کشور آمریکا یعنی سرگی کیسلیاک، جز این افراد نمی‌باشد.

اف بی آی و وزارت امنیت داخلی  (DHS) گزارش مشترکی را منتشر کردند که به تفصیل شرح می دهد تحقیقات فدرال چگونه به ارتباط دولت روسیه با هک شدن سازمان های حزب دموکرات پی برده اند. این اسناد، بسیار روشن و واضح به هک شدن سیستم های رایانه ای کمیته ملی حزب دموکرات را شرح می‌دهند.

منبع

مطلب پیشنهادی

ورایزون به دنبال کاهش قیمت نهایی یاهو می‌باشد

ظاهرا شرکت ارتباطاتی ورایزون (Verizon) که قرار بود یاهو را در آینده‌ ای نزدیک خریداری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *